Në moshë 88 vjeçare ndahet nga jeta legjenda kroate, Çiro Blazheviq – Shqip

by admin
Spread the love

Legjenda e futbollit, Miroslav Çiro Blazheviq, është ndarë nga jeta në moshën 88-vjeçare. Ai ishte edhe trajner i Prishtinës në vitin 1986, në kohën KF Prishtina luante në ligën e parë federative të ish-Jugosllavisë

Ai luftoi kancerin për shumë vite. Ai u diagnostikua për herë të parë me këtë sëmundje në vitin 2011. Legjendari Ćiro e mundi dy herë, por dështoi herën e tretë.

Ai u nda nga jeta një ditë para ditëlindjes së tij të 89-të.

Çiro Blazheviq luajti për Dinamon e Zagrebit dhe Lokomotiva, Sarajevo, Rijeka, Sion dhe Mutijer.

Karrierën e trajnerit e ka nisur në Vevej, ka drejtuar edhe Sion, Zvicër, Lozanë-sport, Rijeka, Dinamo Zagreb, Grashoper, Prishtinë, Nante, PAOK, Kroaci Zagreb.

Në vitin 1998, ai udhëhoqi Kroacinë drejt një medalje të madhe bronzi në Kampionatin Botëror në Francë.

Më vonë ai drejtoi Iranin, Osijekun, Mura, Varteksin, Hajdukun, ndërsa nga viti 2008 deri në vitin 2009 ishte trajner i Bosnjë-Hercegovinës.

Çiro Blazheviq riktheu kultin e Bosnjë-Hercegovinës. kombëtare dhe i çoi “Dragonët” në pragun e kualifikimit në Botërorin e vitit 2010, ku u ndalën nga portugezët në play-off.

Më pas ka qenë trajner edhe i Shangait Shenhua, Kombëtares U-23 të Kinës, Mes Kermanit, sërish Zagrebit, Sloboda Tuzlës dhe Zadarit. /KlanMacedonia/

TI RAPORTON!

You may also like