Viti nis me dy tragjedi dhe një fatlumturi në Japoni – Shqip

by admin
Spread the love

Një tërmet me magnitudë 7.6 goditi Japoninë të hënën, më 1 janar, duke dëmtuar ndërtesat dhe rrugët dhe gjithashtu duke bërë që vendi të lëshojë paralajmërime për cunami përgjatë bregdetit. Paralajmërimet për cunami u hoqën më vonë në orët e para të së martës, 2 janar.

Shërbimet e urgjencës po nxitojnë për të shpëtuar njerëzit e bllokuar nën rrënoja në qytetin Ishikaëa në ishullin kryesor qendror të Honshu në ditën e Vitit të Ri pas shembjes së ndërtesave.

Mijëra personel ushtarak, zjarrfikës dhe oficerë policie u dërguan në zonën e goditur më keq në gadishullin relativisht të largët të Notos.

Kërkimi dhe shpëtimi i të prekurve nga tërmeti është një garë me kohën”, tha kryeministri Fumio Kishida gjatë një takimi urgjent.

Ai shtoi se ishte e vështirë për të arritur në skajin verior të gadishullit për shkak të rrugëve të shkatërruara dhe se inspektimet e helikopterëve zbuluan shumë zjarre dhe dëmtime në ndërtesa dhe infrastrukturë.

Agjencia Meteorologjike deklaroi në një konferencë për shtyp se tërmete edhe më të mëdha mund të ndodhin në javën e ardhshme, veçanërisht në dy ose tre ditët e ardhshme.

Nga ana tjetër, të gjithë pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit, rreth 400 prej tyre, u evakuuan nga avioni një pasagjerësh që mori flakë në pistën e aeroportit Haneda në kryeqytetin e Japonisë, Tokio.

Transmetuesi publik japonez NHK raporton se 367 pasagjerë dhe 12 anëtarë të ekuipazhit u evakuuan nga avioni i prekur nga zjarri.

Zjarr shpërtheu në një aeroplan të Japan Airlines pas uljes në aeroportin e Tokios.

Pamjet e postuara në rrjetet sociale tregojnë flakët që përfshinë motorin e avionit.

Një tjetër video tregon përplasjen e avionit me një avion të Rojes Bregdetare në pistë. /tesheshi.com/

You may also like