Rusia shënon 80 vjetorin e rrethimit të Leningradit – Shqip

by admin
Spread the love

Shën Petersburgu ka shënuar 80 vjetorin e çlirimit të plotë nga nazistët dhe fundin e një prej rrethimeve më brutale në histori.

Rrethimi nazist i Leningradit zgjati gati dy vjet e gjysmë derisa u thye përfundimisht nga Ushtria Sovjetike më 27 janar 1944, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Vlerësimet e numrit të të vdekurve ndryshojnë, por historianët pajtohen se më shumë se një milion banorë të Leningradit vdiqën nga uria dhe bombardimet ajrore dhe artilerie në një nga episodet më të tmerrshme të Luftës së Dytë Botërore.

Presidenti rus Vladimir Putin, me origjinë nga qyteti, po drejtonte ceremoninë të shtunën për të shënuar fundin e bllokadës së qytetit, i cili atëherë njihej si Leningrad.

Ai vendosi lule në monumentin e gurit Landmark në Nevsky Pyatachok dhe mori pjesë në një ceremoni të vendosjes së kurorave në monumentin e Atdheut në Varrezat Përkujtimore Piskarevskoye në Shën Petersburg.

Putin vizitoi gjithashtu varrin masiv në Varrezat Përkujtimore të Piskarevskoye ku supozohet se u varros vëllai i tij i madh, i cili vdiq gjatë rrethimit.

You may also like