Pesë këshilla nga ekspertja shqiptare e financave Hava Misimi

by admin
Spread the love

Si të shpenzoj më pak para?

Hava Misimi është një këshilltare financiare, blogere e vlerësuar me çmime dhe profesioniste e rregullimit financiar. Shtetasja gjermane me rrënjë kosovare tregon se si i mban të ulëta shpenzimet.

1
Llogaritni koston për përdorim
Kjo teknikë mund të zbatohet për të gjitha objektet e dobishme, por sipas influencueses financiare Hava Misimi, më së miri shpjegohet duke përdorur shembullin e blerjes së rrobave. “Për secilën pjesë, pyesni vetveten sa shpesh do ta vishni”, thotë Misimi. Ju mund të vishni fundin me tegela për 30 franga nga H&M ose Zara dy herë në një festë. Prandaj, kostot për përdorim janë 15 franga. Nga ana tjetër, palltoja e cilësisë së lartë për 200 franga, vishet të paktën një të tretën e vitit kur është e freskët, pra për rreth 100 ditë. Kostoja për përdorim është 2 franga, që është dukshëm më e vogël se fundi i zbritjes së modës, shkruan “Blick”, transmeton portali Shtegu.

2
Mendoni në orarin e punës
Një veshje sportive e bërë nga materiale të teknologjisë së lartë ose një palë vathë nga një etiketë bizhuterish në modë mund të kushtojë shpejt disa qindra franga. “Nëse mendoni se sa kohë duhet të punoni që të mund ta përballoni atë, me siguri do të mendoni dy herë për ta blerë atë”, thotë Hava Misimi. Mënyra më e mirë që kjo teknikë të funksionojë është të llogaritni sa fitoni në orë.

Kështu llogaritet:

Një vit ka rreth 52 javë. Pjestimi me 12 (muaj) jep një vlerë prej 4,333. Ja sa javë ka mesatarisht në muaj.
Llogaritni sa orë punoni në muaj duke shumëzuar numrin e orëve që punoni në javë me 4,3333. Për një pozicion me kohë të plotë me një javë 40-orëshe, kjo do të ishte 173,332 orë pune në muaj.
Llogaritni pagën për orë duke pjesëtuar pagën mujore neto me orët mujore të punës. Me një pagë mujore prej 6000 frangash dhe një punë me kohë të plotë me 40 orë në javë, kjo do të ishte 34,6 franga në orë. Në këtë rast, do të duhet të punoni 4.35 orë për një veshje sportive për 150 franga, pra rreth gjysmë dite.
(Burimi: Civil dhe Criminal Justice Cyrih)

3
Ruani gjërat në shportën e blerjeve

Nëse po luan me idenë për të blerë diçka online, e lë në karrocën elektronike për dy javë, thotë Misimi. “Vetëm nëse kthehem shpesh sepse mendoj për atë gjë, e blej. Është një teknikë e mirë për të shmangur blerjet impulsive”.

Shumëçka vjen nga asgjëja
Hava Misimi (29) është një konsulente e kualifikuar financiare dhe sigurimesh me kompaninë e saj në Mynih, kolumniste e “NZZ” dhe fituese e çmimit Comdirect Finanzblogs 2019. Bazuar në eksperten japoneze të rregullimit Marie Kondo (38), ajo publikoi një jo- libër artistik me titull në 2021 «Money Kondo. Si të rregulloni financat tuaja sot dhe të jetoni më lirshëm nesër”. Prindërit e saj erdhën në Gjermani nga Kosova “pa asgjë”, thotë Misimi. “Isha i detyruar të mendoj që herët se si të reduktoj kostot dhe të rris të ardhurat.

4
Përdorni një kartë debiti të gjeneratës së re
Deri më tani, kartat e debitit janë përdorur kryesisht për të paguar dhe tërhequr para në vend. Me gjeneratën e re, klientët e bankave mund të blejnë edhe online. Në ndryshim nga një kartë krediti, shuma debitohet drejtpërdrejt nga llogaria. Përveç kësaj, karta mund të përdoret vetëm për aq kohë sa e lejon limiti i llogarisë me të cilën është lidhur. Kjo ka përparësinë që ju mund të mbani gjurmët e kredisë tuaj dhe të mos shpenzoni para që në fakt nuk i keni, thotë Misimi. Gjenerata e re e kartave të debitit mund të përdoret për të paguar pothuajse kudo në botë. Misimi: “Kam qenë në Afrikë kohët e fundit dhe nuk kam përdorur asnjëherë kartën time të kreditit”.

Shpenzimet zëvendësuese
Mbi të gjitha, shpenzimet e vogla ditore që kanë ende ndikim gjatë vitit shpesh mund të zëvendësohen lehtësisht. Kjo do të thotë, thotë Misimi, që të mos bëni thjesht pa kapuçinën e përditshme “to go”, për shembull, por ta përgatisni në shtëpi me një shkumëzues të thjeshtë qumështi dhe ta merrni me vete në një filxhan të ripërdorshëm. Nëse ju pëlqen të bëni pazar, mund të blini herë pas here të dorës së dytë. “Më pak dhemb sesa të bësh pa të fare”.

You may also like