Pamje nga një përplasje e madhe zinxhirore në Kinë – Shqip

by admin
Spread the love

Disa persona u plagosën në një përplasje zinxhirore që përfshin më shumë se 100 makina në një pjesë të akullt të autostradës në qytetin kinez të Suzhou, raportuan mediat kineze të premten, duke cituar agjencitë.

Shkak i aksidentit janë kushtet ekstreme të motit, thuhet në njoftimin për media.

Pamjet dramatike nga televizioni shtetëror CCTV dhe mediat sociale treguan makina të shumta të copëtuara, me xhama dhe mbeturina kudo.

Gjatë javëve të fundit, pjesë të mëdha të Kinës janë goditur nga dallgët e ftohta, stuhitë dhe shiu i ftohtë, duke ndikuar në transportin ndërsa miliona njerëz udhëtojnë në shtëpi për të festuar Vitin e Ri Hënor.

Këtë javë qeveria kineze shtoi përpjekjet e saj për të reduktuar numrin e aksidenteve të shkaktuara nga temperaturat e ftohta.

 

 

Qeveria ka nisur gjithashtu disa plane për të siguruar fluksin e transportit, furnizimet dhe sigurinë e furnizimit me energji elektrike në provincat dhe qytetet duke përfshirë Pekinin, Hebein, Shanxi, Anhui dhe Hubei, njoftoi agjencia e lajmeve Xinhua. /tesheshi.com/

You may also like