Fitoi “frikshëm” zgjedhjet në Rusi, ndërkombëtarët reagojnë kundër Putinit: I dehur nga pushteti…

by admin
Spread the love

Vladimir Putin , i cili u rizgjodh dhe do të qëndrojë në Kremlin edhe për gjashtë vite të tjera, sipas rezultateve të deritanishme të zgjedhjeve presidenciale pa opozitë, skicoi portretin e një Rusie që “forcohet” nga fitorja e tij dhe nuk do të jetë e “frikësuar” nga kundërshtarët e saj.

Njeriu i fortë i Kremlinit, në pushtet për gati një çerek shekulli, mori më shumë se 87 për qind të votave me 98 për qind të qendrave të votimit të integruara, njoftoi agjencia e lajmeve RIA, duke cituar komisionin zgjedhor. Kjo është përqindja më e lartë që ka marrë ndonjëherë, pas një procesi zgjedhor në të cilin opozita u mënjanua. Duke iu drejtuar rusëve mbrëmë, Putin falënderoi ata që shkuan në votime dhe krijuan kushtet për “stabilizimin dhe forcimin e brendshëm politik”, dy vjet pas pushtimit ushtarak rus të Ukrainës dhe sanksioneve të pashembullta perëndimore që pasuan.

“Dua t’ju falënderoj të gjithë ju, si dhe të gjithë qytetarët e vendit, për mbështetjen dhe besimin tuaj,” i tha ai ekipit të tij të fushatës, përpara se të premtonte se Rusia do të përballet me të gjithë kundërshtarët e saj.

“Nuk ka rëndësi kush dëshiron të na frikësojë apo në çfarë pike. Askush nuk ka arritur ta bëjë një gjë të tillë në histori. Kjo nuk ka asnjë efekt sot dhe nuk do të ketë asnjë efekt në të ardhmen”, tha presidenti 71-vjeçar rus. Votimi tre-ditor, nga e premtja deri të dielën, u dëmtua nga bombardimet dhe inkursionet ukrainase nga militantët që thonë se janë rusë që luftojnë përkrah Ukrainës në zonat kufitare, si dhe protesta në qendrat e votimit.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Vladimir Putin është “i dehur nga pushteti” dhe dëshiron “të mbretërojë përgjithmonë”. Kreu i diplomacisë britanike David Cameron deklaroi se zgjedhjet që nuk ishin as “të lira” dhe as “të drejta”, ndërsa diplomacia e SHBA-së dënoi fakti se në rajonet ukrainase nën pushtimin e Moskës u mbajt një votim. Presidenti gjerman Frank-Ëalter Steinmeier bëri të ditur se nuk ka asnjë mënyrë për të “uruar” pushtuesin e Kremlinit.

Vladimir Putin, i cili ka të ngjarë të kërkojë rizgjedhjen pas këtij mandati të ri dhe të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2036, ia kushtoi një pjesë të fjalimeve të tij ushtarëve që luftojnë në Ukrainë, të cilët po “rrezikojnë jetën e tyre” për të “mbrojtur” tokat historike të Rusisë”.

Ai gjykoi gjithashtu se trupat ruse, të cilat vazhdojnë të jenë në ofensivë pas marrjes së Avdiivkës në mes të shkurtit, duke u përballur me forcat ukrainase pa personel dhe municione, kanë “iniciativën e plotë të lëvizjeve” në fronte.

Autoritetet nuk lejuan asnjë kundërshtar të vërtetë të pushtetit të merrte pjesë. Të tre kandidatët e tjerë të zgjedhur shënuan linjën e Kremlinit për Ukrainën dhe goditjen që kulmoi me vdekjen e Alexei Navalny në një burg të Arktikut në shkurt.

Në këto zgjedhje presidenciale, Julia Navalny, u bëri thirrje mbështetësve të tij që të dalin masivisht në qendrat e votimit në të njëjtën kohë, mesditën e së dielës, në kundërshtim me pushtuesin e Kremlinit.

Ajo votoi vetë, pasi priti për orë të tëra me një turmë të madhe në ambasadën ruse në Berlin. “Unë shkrova (në fletëvotim) emrin ‘Navalni”, tha ajo


Top Channel

You may also like