BRUKSEL – Costa: Portugalia mbështet pranimin e Ballkanit Perëndimor në BE

by admin
Spread the love

BRUKSEL, 12 dhjetor /ATSH/ – Portugalia mbështet hapjen e negociatave për pranimin e  Ballkanit Perëndimor dhe Ukrainës në BE, deklaroi kryeministri portugez, Antonio Costa, sipas euractiv.com.

Ai shtoi se një nga temat kryesore në samitin e nesërm do të ishte zgjerimi i BE-së duke vënë në dukje se qëndrimi i qeverisë së tij “është mjaft i qartë”.

Sipas tij, qeveria e kupton se ”të gjitha proceset e zgjerimit duhet të vlerësohen në bazë të meritave të tyre dhe nga vlerësimi i Komisionit Evropian”.

Megjithatë, kryeministri theksoi se ”nuk është e mundur të shkëputet” procesi i zgjerimit të Ukrainës në BE nga kandidaturat e vendeve të Ballkanit Perëndimor, duke kujtuar se javën e kaluar ai bëri një vizitë zyrtare në Shqipëri, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi.

”Në lidhje me të gjitha, ne besojmë se është e nevojshme dhe e mundur të ndërmerren hapa përpara në drejtim të procesit të zgjerimit”, tha ai.

Costa shtoi se Portugalia ”ka një avantazh të madh” në dialogun me vendet e rajonit duke qenë se, për shkak të ”distancës gjeografike, historisë dhe arsyeve kulturore”, ajo nuk është ”kumbari i asnjë prej vendeve të Ballkanit Perëndimor” dhe i shikon ”të gjithë me objektivitet të barabartë”.

”Dhe kështu ne mund të jemi partnerë të sinqertë dhe të sinqertë në identifikimin e vështirësive, por edhe në ofrimin e mbështetjes politike, teknike dhe financiare në përpjekje për të kapërcyer këto vështirësi”, tha ai.

Duke parashikuar një “takim të gjatë dhe të vështirë të Këshillit Evropian, i cili ndoshta nuk do të përfundojë të premten”, Kosta megjithatë shprehu shpresën se samiti do të rezultonte në “një angazhim nga BE ndaj pritshmërive që ka krijuar për Ukrainën dhe vendet e Ballkanit Perëndimor”.

”Ky është rezultat i një imperativi politik dhe moral, por edhe i një leximi korrekt të sfidave gjeopolitike me të cilat përballet BE-ja”, tha ai./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like