Vuçiq dhe Vuçeviq përballë sfidave për formimin e qeverisë së re: “Jemi gati ta mbrojmë veten, s’po kërcënojmë”

by admin
Spread the love

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka shprehur besimin e tij që kandidati i ri për kryeministër, Millosh Vuçeviq, do të sigurojë mbështetjen e nevojshme parlamentare për të formuar qeverinë e ardhshme. Vuçiq theksoi rëndësinë e statusit neutral ushtarak të Serbisë në rajon dhe pohoi se vendi është i përgatitur të mbrojë veten pa kërcënuar të tjerët.

Gjatë një vizite në aeroportin ushtarak në Batajnicë, ai njoftoi se janë bërë investime të mëdha në ushtri, duke përfshirë furnizimin me avionë luftarakë dhe testimin e dronëve vendas në poligonin në Peshter. Vuçeviq, nga ana e tij, premtoi mbështetje maksimale për ushtrinë në qeverinë e re, duke e cilësuar atë si garantuese të sovranitetit dhe pavarësisë së Serbisë.

Ndërkohë, presidenti i Republikës Sërpska, Millorad Dodik, e vlerësoi forcimin e Serbisë si një burim sigurie për serbët në entitetin e tij. Në kontekstin e tensioneve rajonale, Vuçiq gjithashtu adresoi deklaratat e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i cili ka sugjeruar se do të përdorë institucionet e Këshillit të Evropës për të ngritur padi kundër Serbisë për gjenocid. Vuçiq u shpreh se Serbia do të rezistojë ndaj çdo sulmi dhe presioni, duke mbrojtur popullin dhe shtetin serb.

You may also like