Sulmi me dron i SHBA-së vret liderin e militantëve të lidhur me Iranin në Bagdad

by admin
Spread the love
1a7253ebfd94147be1a9016b1f9dc492.jpeg

Një komandant i lartë i një grupi militant të mbështetur nga Irani është vrarë në një sulm me dron amerikan në Bagdad.

Udhëheqësi i Kataib Hezbollah dhe dy nga rojet e tij ishin në një automjet kur ajo u shënjestrua në lindje të kryeqytetit irakian, ku të tre  ndërruan jetë.

Pentagoni tha se udhëheqësi i grupit ishte përgjegjës për drejtimin e sulmeve ndaj forcave amerikane në rajon. SHBA e lidh grupin me një sulm me dron në Jordani që vrau tre trupa amerikane muajin e kaluar.

Pas atij sulmi, Kataib Hezbollah tha se po pezullonte sulmet ndaj trupave amerikane.

Bastisja me dron të së mërkurës mbrëma ndodhi në lagjen Mashtal të Bagdadit, duke shkaktuar disa shpërthime të forta.

Ishte një goditje e saktë në një automjet në lëvizje në një rrugë të frekuentuar dhe makina u shkatërrua.

Kur një ekip i BBC arriti në vendngjarje, turmat e protestuesve u mblodhën duke brohoritur: “Amerika është djalli më i madh”.

Kishte një prani të madhe policore dhe ekipet Swat nga ministria e brendshme e Irakut iu bashkuan atyre.


Top Channel

You may also like