Shkëlqejnë Seferi dhe Vrioni, gola edhe për Tucin dhe Ahmedin

Fundjava që kaloi ishte pozitive për pjesën më të madhe të futbollistëve të kombëtares së Shqipërisë, me një pjesë prej tyre që u bënë protagonist në kampionatet respektive.

Taulant Seferi vijon të shkëlqejë në kampioantin ukrainas. Sulmuesi kuqezi shënoi dy gola dhe dha një asist në triumfin 3-2 të Vorskla Poltava ndaj Metalist Kharkiv. Seferi shënoi 2 nga tre 11 metërshta që goditi në pjesën e parë, ndërkohë që shërbeu për golin e tretë, duke treguar një formë të shkëlqyer. Tashmë, 26 vjeçari është në kuotën e 11 golave sezonal.

Në Amerikën e largët po bën mirë Xhakomo Vrioni. Sulmuesi arriti që të realizonte dy herë në përballjen New England 2 – 1 Sporting KC. Vrioni realizoi dy herë në pjesën e parë duke I dhënë fitoren ekipit të tij. 24 vjeçari ka shënuar 3 gola këtë edicion në MLS.

Indrit Tuci gjeti rrugën e rrjetës në Kroaci duke u aktivizuar nga stoli. Sulmuesi kurbinas i dhuroi fitoren Lokomotivës së Zagrebit në ndeshjen shtëpiake ndaj Sibenik. Në të 80-ën 22-vjeçari u zhyt me kokë dhe dërgoi topin në rrjetë. Ky ishte goli i pestë sezonal në elitën e futbollit kroat për Tucin, i cili numëron edhe tri asiste.

Në Bjellorusi po bën mirë Valon Ahmedi. Sulmuesi zhbllokoi sfidën falë një penalltie të ekzekutuar saktë në minutën e katërt. Ky ishte goli i dytë sezonal për Ahmedin. Soligorsk siguroi fitoren e tretë dhe renditet në vendin e dytë.