“Reja e madhe e ditës së gjykimit” zbret në qytetin e Indisë

by admin
Spread the love

Një re e madhe e “Ditës së Kiametit” ka habitur vendasit pasi ka zbritur në mënyrë të frikshme mbi një qytet në Indi.

Fenomeni u shfaq pas një stuhie të dendur shiu që shkaktoi edhe rrëshqitje dherash dhe përmbytje të shpejta në rajon.

Një qytetar filmoi renë e madhe teksa rrotullohej nëpër qytetin Haridëar në Uttarakhand.

Reja u shfaq gjatë sezonit të musonit të rajonit, i cili zhvillohet midis qershorit dhe fundit të tetorit. Shkaktohet nga ajri i ngrohtë dhe i lagësht që shtyhet lart nga kulmi i ajrit të ftohtë nga një stuhi, sipas Metro.uk. Ajri i ngrohtë ngrihet dhe më pas ftohet përpara se të kondensohet dhe të rezultojë në formimin e reve.

Me kalimin e kohës, drejtimi i erës ndikon në formimin e reve. Retë e rafteve dhe retë rrotulluese formojnë dy llojet kryesore të reve arcus.

Ndërsa mund të duket si diçka nga një film horror, pamja e frikshme është më e zakonshme nga sa mund të mendoni.


Top Channel

You may also like