Paraliza e gjumi, psikiatrja: Ka dhe raste që kanë humbur jetën nga paniku

by admin
Spread the love

Paraliza e gjumit është një fenomen pak i njohur, që ndodh midis gjumit dhe zgjimit. Ju zgjoheni në mes të natës, përpiqeni të lëvizni por trupi nuk ju përgjigjet. Mendoni se është një ëndërr por jeni padyshim i vetëdijshëm. Përpiqeni të thërrisni për ndihmë, por nuk mund të nxirrni asnjë tingull. Kështu që ju shtriheni atje në shtratin tuaj, një i huaj në trupin tuaj.

Nëse keni përjetuar një situatë të tillë duhet të dini se ka qenë një paralizë gjumi. Një studim vlerësoi se 7,6 për qind e popullsisë përjetojnë paralizë gjumi të paktën një herë në jetën e tyre.

Paraliza e gjumit është një gjendje në të cilën personi është i vetëdijshëm, por nuk është në gjendje të lëvizë ose të flasë. Zakonisht ndodh gjatë një prej dy tranzicioneve: kur jeni duke fjetur ose po zgjoheni. Një person përjeton ndjesinë e paralizës dhe një ndjenjë të rëndë, sikur dikush ose diçka shumë e rëndë është ulur mbi ta. Zakonisht shoqërohet me halucinacione, gjë që e bën situatën më të tmerrshme.

Disa të sëmurë nuk mund ta shohin objektin e frikës së tyre, por kanë një ndjenjë dërrmuese se dikush po i vëzhgon dhe nuk bëjnë dot asnjë veprim për ta kundërshtuar.

Paraliza e gjumit mund të shoqërohet nga ndjesi fizike jashtëzakonisht të gjalla – një ndjesi dalluese ose prekje, për shembull – ka edhe episode ku njerëzit kanë raportuar ndjenjën e marrëdhënieve seksuale me, ose duke u përdhunuar nga një person i panjohur.

Por nuk është një makth. As ajo që njihet zakonisht si terrori i natës.

Më pas, personi që fle kalon nga fazat më të thella të gjumit në fazat më të lehta dhe në fund në atë që quhet gjumi REM (lëvizje e shpejtë e syve).

Pikërisht gjatë kësaj faze të gjumit, i fjeturi, nëse zgjohet, ka shumë të ngjarë të përshkruajë se është në mes të një ëndrre që duket si e vërtetë. Është gjithashtu e rastit që, gjatë gjumit REM, muskujt e trupit janë në të vërtetë të paralizuar  me gjasë për të ndaluar të fjeturit në të vërtetë duke kryer veprimet e ëndrrës.

Irena Thoma, psikiatre foli në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, për paralizën e gjumit.

Ajo theksoi se paraliza e gjumit mund të zgjasë disa minuta. Sipas saj, paraliza e gjumit përjetohet me shumë ankh, duke shtuar se nga ky fenomen njerëzit kanë humbur dhe jetën.

“Paraliza e gjumit mund të zgjasë disa minuta. Deri në 5 minuta. Përjetohet me shumë ankth dhe panik. Studimet kanë treguar se duke qenë se ankthi dhe paniku është i fuqishëm në ato momente, ka raste që njerëzit kanë humbur jetën”, tha ajo.

You may also like