Kosova bie ndaj Bjellorusisë në “Fadil Vokrri”, i mbyll kualifikueset në vend të pestë të Grupit I

Kosova i mbyll me humbje eliminatoret e EURO 2024, ndërsa u mund me rezultatin 0-1 nga Bjellorusia në “Fadil Vokrri”.

Ishin “dardanët” ata që diktuan rimtin gjatë gjithë sfidë, megjithatë fati nuk ishte në anën e tyre në këtë takim.

Ndeshja vazhdoi me barazim pa gola deri në minutën e 43’, moment në të cilin Antilevskiy shfrytëzoi panikun e mbrojtjes së vendasve pas një goditjeje dënime dhe e dërgoi topin në rrjetë, duke kaluar miqtë na avantazh.

Në fraksionin e dytë përfaqësuesja e Kosovës vazhdoi me sulmet e një pas njëshme, por sërish nuk ia doli t’i finalizonte goditjet siç duhej.

Në fund takimi u mbyll me rezultatin 0-1, me Kosovën që i mbyll këto kualifikuese duke u renditur në vend të pestë të Grupit I me 11 pikë, teksa Bjellorusia në vend të tretë me 12 pikë.

Kosovë-Bjellorusi (0-1) / Kualifikuese EURO 2024

85′-Kosova pretendon për një prekje të topit me dorë e kërkon penallti, por arbitri thotë që nuk është.

69′-Korenica provon me një goditje nga distanca, por nuk ia del ta dërgojë topin në portë.

60′-Krasniqi i shkon shumë pranë golit, duke goditur pas një rrëmuje në zonë, Kosova vazhdon mes sulmet.

43′- Goool! Panik në mbrojtjen e Kosovës nga goditja e dënimit, Antilevskiy realizon nga distanca dhe kalon Bjellorusinë në avantazh.

31′-Kosova humbet mundësinë e artë, Berisha-Rashani nuk ia dalin të shënojnë edhe pasi Pavlyuchenko del nga porta.

27′-Muslija provon sërish të shënojë nga distanca, por nuk gjen dot portën.

22’-Ndërhyrje e gabuar ndaj Antilevskiy-t, Dellova dëmtohet dhe detyrohet të lërë fushën për pak momente.

19′-Kosova vazhdon me sulmet, Bytyqi provon, por nuk gjen dot portën.

15′-Muslija tenton të gjejë golin nga distanca, por nuk ia del.

09′-Vojvoda tenton të gjejë golin me një goditje në distancë, por ndalet nga Pavlyuchenko.

Kosovë-Bjellorusi, nis sfida në “Fadil Vokrri”.