Jurgen Klopp përshëndet “gjeniun” e Liverpool-it pas fitores së ngushtë të Brighton

by admin
Spread the love

Menaxheri i Liverpoolit, Jurgen Klopp ka përshëndetur momentin e “gjeniut” të Dominik Szoboszlai, i cili shënoi golin e fitores së Liverpool kundër Brighton and Hove Albion të dielën pasdite.

Reds arritën të sigurojnë tre pikë jetike në garën për titull në Premier League përpara ndeshjes së Man City dhe Arsenal në krye të tabelës më vonë të dielën, duke fituar një fitore 2-1 ndaj Brighton falë golave të Luis Diaz dhe Mohamed Salah.

Sidoqoftë, ishte një pasdite shumë e thjeshtë për Reds, me Brighton që në fakt merr epërsinë në Anfield brenda 90 sekondave nga fillimi përmes një goditjeje mahnitëse nga Danny Welbeck.

Liverpool arriti të barazonte para pjesës së parë falë Diaz, përpara se Salah të përfundonte një lëvizje të bukur që përfshinte Szoboszlai dhe Alexis Mac Allister për të siguruar të tre pikët.

Duke folur për BBC Sport pas fitores, Klopp ishte i prirur të veçonte pasimin e zgjuar të Szoboszlait në fushë për Mac Allister, i cili filloi lëvizjen që kulmoi me fituesin e Salah: “Ky është një top i pabesueshëm [nga Dominik Szoboszlai],” tha Klopp.

“Është kreativiteti dhe cilësia, duke e parë këtë. Ai sheh Macca-n, prekja e tij e parë është e pabesueshme dhe më pas ai sheh Mo. Sa të kotë ishim në të gjitha momentet e tjera, ishte mirë që patëm këtë moment gjenial futbolli për të përfunduar ndeshjen”, shtoi ai, shkrun 90min.com.

You may also like