“Goditet” edhe Serie A, – Shqip

by admin
Spread the love

Gjithçka është gati për Kupën e Kombeve të Afrikës.

Ngjarja më e madhe e futbollit afrikan rikthehet në edicionin e tij të 34-të, i organizuar nga Bregu i Fildishtë, ku skuadrat pjesëmarrëse do të synojnë që t’i rrëmbejnë Kupën Senegalit, që është kampioni në fuqi. Ky turne  fillon të shtunën e 13 janarit 2024 me ndeshjen inauguruese ndërmjet Bregut të Fildishtë dhe Guinea-Bisau, finalja është planifikuar për të dielën e 11 shkurtit.

Nga njëri kontinent në tjetrin, sepse në të njëjtën kohë nis edhe Kupa e Azisë, në edicionin e 18-të, i cili do të luhet në shtëpinë e kampionit në fuqi Katarit dhe që starton të premten e 12 janarit me ndeshjen hapëse mes mikpritësve dhe Libanit. Finalja do të luhet të shtunën e 10 shkurtit.

Shumë futbollistë që luajnë në Europë janë të përfshirë në dy kupat dhe Seria A do të kontribuojë gjithashtu me kampionët e saj që mund të jenë larg Italisë për më shumë se një muaj, duke marrë parasysh nisjen për në kampe stërvitore dhe datat e finaleve.

Sa lojtarë nga liga më e mirë italiane u thirrën mes Kupës së Afrikës dhe Kupës së Azisë?

Le të zbulojmë situatën ekip pas ekipi.

ATALANTA

Ademola Lookman (Nigeria)

BOLONJA

Oussama El Azzouzi (Maroço)

KALJARI

Zito Luvumbo (Angola)

EMPOLI

Asnjë

FIORENTINA

Christian Kouamé (Costa d’Avorio)

FROZINONE

Asnjë

XHENOA

Asnjë

INTER

Asnjë

JUVENTUS

Asnjë

LACIO

Asnjë

LEÇE

Ahmed Touba (Algeria)

Hamzi Rafia (Tunisia)

Lameck Banda (Zambia)

MILAN

Ismael Bennacer (Algeria)

Samuel Chukëueze (Nigeria)

MONZA

José Machin (Guinea Equatoriale)

NAPOLI

André-Frank Zambo Anguissa (Camerun)

Victor Osimhen (Nigeria)

ROMA

Houssem Aouar (Algeria)

Evan N’Dicka (Costa d’Avorio)

Sardar Azmoun (Iran)

SALERNITANA

Jovane Cabral (Capo Verde)

Lassana Coulibaly (Mali)

Boulaye Dia (Senegal)

SASUOLO

Asnjë

TORINO

Asnjë

UDINEZE

Asnjë

VERONA

Asnjë

You may also like