“Glass Onion”, ja ku ndodhet vila super luksoze e filmit

by admin
Spread the love

Një sukses i pritshëm ai i marrë nga filmi “Glass Onion – Knives Out” nga Netflix, i cili sheh një kast yjesh duke filluar nga Daniel Craig, Edward Norton, Kate Hudson, Ethan Hawke dhe Hugh Grant, vetëm për të përmendur më të famshmit.

E gjithë historia zhvillohet në një vend. Por çfarë vendi. I mrekullueshëm. Kjo është vila shumë luksoze e multimiliarderit Miles Bron (Edward Norton), pronar i Alpha Industries i cili, i mërzitur në ishullin e tij privat gjatë pandemisë, vendos të ftojë disa miq të vjetër për t’i bërë shoqëri, duke organizuar një darkë misterioze e vrasjes.

Për ata që nuk e kanë parë ende filmin, nuk duam t’ju zbulojmë surprizat. Le të kufizohemi duke folur për vilën, të cilën Miles e ka quajtur “Glass Onion”, pikërisht për shkak të një kupole gjigante xhami në çatinë e pallatit të dukshëm nga deti.

Në film, protagonistët nuk e fshehin se ndodhen në një ishull në detin Egje. Pra, Greqia. Dhe ne nuk jemi shumë larg së vërtetës. Është filmuar vërtet në gadishullin Helen, por jo në një ishull. Por në tokë. Për më tepër, nuk është një vilë private, por një resort luksoz, ku kushdo – nëse ia lejon buxheti – mund të shkojë me pushime.

Resorti është Amanzoe i zinxhirit të hotelerisë luksoze Aman dhe ndodhet në qytetin e Porto Heli (ose Cheli), në rajonin e Peloponezit, dy orë e gjysmë me makinë nga Athina.

Është një strukturë e mrekullueshme me arkitekturë klasike moderne krejtësisht e bardhë si të ishte një tempull grek, me kolonada, tempuj të vegjël, shkallë, bimësi të dendur që zbret drejt detit blu që kuptohet si Egje, por edhe me pishina pafundësie, tarraca panoramike. Një teatër në ajër të hapur me shkallë guri dhe pishtarë të mëdhenj për mbrëmjen. Një ëndërr e vërtetë. Dhe pikërisht jashtë këtij resorti, i përbërë vetëm nga vila private dhe kabana në plazh, është xhiruar i gjithë filmi.

Nga Porto Heli nuk mund të shihni praktikisht asgjë. Sa keq, sepse është një vend vërtet unik dhe pak turistë të huaj  e njohin atë. Konsiderohet si një vendpushim pushimi i grekëve të pasur. Këtu kalojnë pushimet pronarët e anijeve, manjatët dhe të famshëm vendas. Një vilë kishte edhe ish-mbreti i Greqisë, Konstandini II. Ajo është e populluar kryesisht në verë.

Ajo ka pamje nga Gjirit Argolik dhe, disa kilometra nga bregu, mund të shihni ishullin Spetses, një nga ishujt Saronik (të tjerët janë Aegina, Idra, Poro dhe Salamina), i famshëm për faktin se nuk ka makina. Këtu mund të lëvizni vetëm me motoçikletë dhe transporti publik ofrohet nga karroca me kuaj. Dhe pikërisht nga këtu grupi i miqve niset për të arritur në ishullin privat.

Por le të kthehemi te Porto Heli. Përveç resortit “Glass Onion”, do t’ia vlente një vizitë vetëm për qytetin e lashtë port të Halieis. Rrënojat e saj janë pjesërisht në tokë dhe pjesërisht në det. Një vend unik arkeologjik.

Sidoqoftë, është gjithashtu një destinacion pushimi ku të gjithë mund të shkojnë. Dhe në çdo stinë të vitit. Në dimër, për shembull, athinasit shkojnë shpesh për të shëtitur përgjatë portit për të admiruar varkat e bukura të ankoruara.

You may also like