Ambasadorët e ShBA-së dhe Britanisë së Madhe në Rusi bëjnë homazhe për Navalnyn – Shqip

by admin
Spread the love

Ambasadorët e ShBA-së dhe Britanisë së Madhe në Moskë kanë vendosur lule për të nderuar Alexei Navalny, liderin e opozitës ruse që vdiq në burg të premten.

Ambasadorja e ShBA-sëm Lynne Tracym dhe Nigel Casey i Britanisë u fotografuan duke bërë nderime në një memorial në Moskë.

Aleatët e Navalny besojnë se ai u vra me urdhër të presidentit Vladimir Putin. Autoritetet e burgut thonë se ai pësoi “sindromën e vdekjes së papritur”, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Rreth 400 rusë janë arrestuar në tubime për aktivistin.

Fotot treguan një grumbull lulesh në rritje të nisur për Navalny në Gurin Solovetsky – një monument i represionit politik që është bërë një vend kryesor i homazheve për 47-vjeçarin.

You may also like