Virusi i Nilit alarmon Greqinë, cilat janë simptomat dhe si të mbrohemi – Shqip

by admin
Spread the love

Greqia ka lëshuar alarmin përsa i përket të infektuarëve me virusin e Nilit Perëndimor.

Në veçanti, gjatë javës së fundit të mbikëqyrjes epidemiologjike, tre persona janë shtruar me komplikime për shkak të infektimit me virusin e Nilit Perëndimor në spitalet e Thesalisë dhe Maqedonisë, njëri prej tyre në ICU, shkruan media helene Prothema.gr.

Më konkretisht, një grua 72-vjeçare ndodhet e intubuar në repartin e terapisë intensive në Spitalin e Përgjithshëm të Larisës.

Dy persona të tjerë mbi 80 vjeç kanë humbur jetën.

Në total, rastet e infeksionit u dyfishuan, pasi nga e marta e kaluar deri më sot janë regjistruar 8 raste të reja krahasuar me 3 që ishin raportuar një javë më parë, duke i rritur rastet e infeksionit në 11.

Nga këto, dhjetë raste ishin më serioze, pasi kanë paraqitur manifestime nga sistemi nervor qendror (encefaliti, meningjiti, paraliza akute flakcide).

Për sa i përket zonave ku janë regjistruar raste të infektimit me virusin e Nilit Perëndimor, ato përfshijnë vendbanimet në Njësitë Rajonale (NP) Larisa , Imathia , Pella , Serres , Kardica dhe Kavala.

Megjithatë, qarkullimi i virusit të Nilit Perëndimor karakterizohet si intensiv në tetë komuna: Nestos , Karditsa , Mouzaki , Palamas , Larisaion , Veria , Pella dhe Heraklion.

Në total janë infektuar mbi 1400 personanë rajonet e Thesalisë dhe Maqedonisë.

Sigurisht që virusi shqetëson autoritetet shëndetësore të Greqisë çdo verë, ashtu si vendet e tjera evropiane.

Është karakteristik se verën e kaluar (2022) janë diagnostikuar dhe raportuar 286 raste shtëpiake me infeksion nga virusi i Nilit Perëndimor, nga të cilët 184 kanë paraqitur manifestime nga Sistemi Nervor Qendror.

Në Bashkimin Evropian, në vitin 2022, u raportuan 1,133 raste dhe 92 vdekje për shkak të infeksionit me virusin e Nilit Perëndimor, duke thyer “rekordin” nga viti 2018, viti kur sëmundja ishte në kulmin e epidemisë, sipas ECDC.

Prandaj, ECDC në fillim të kësaj vere lëshoi ​​​​një alarm për mushkonjën e tigrit dhe mushkonjën egjiptiane, duke vënë në dukje se ekziston një rrezik në rritje në Evropë i përhapjes së sëmundjeve të transmetuara nga mushkonjat si pasojë e ndryshimeve klimatike.

Si të mbroheni – Çfarë duhet të keni kujdes

Duke qenë se virusi i Nilit Perëndimor transmetohet kryesisht nga pickimi i mushkonjave të infektuara, sëmundja mund të parandalohet duke zbatuar masat e njohura për mbrojtjen e mushkonjave.

Rekomandohet respektimi i masave individuale të mbrojtjes kundër mushkonjave gjatë gjithë periudhës së qarkullimit të insekteve dhe në veçanti: –

Përdorni mjete kundër insekteve të miratuara për trupin dhe mjedisin (sipas udhëzimeve për përdorim), si dhe ekranet. , rrjeta kundër mushkonjave, kondicioner/ ventilatorë.

Ajri i freskët redukton aktivitetin e mushkonjave dhe e vështirëson afrimin e tyre.

– Vishni rroba të përshtatshme (të gjata) që mbulojnë sa më shumë sipërfaqe të trupit. Rrobat me ngjyra të hapura dhe të gjera janë më të përshtatshme.

– Uji – mundësisht – në orët e mëngjesit, për të reduktuar ekspozimin tuaj ndaj mushkonjave gjatë ujitjes.

– Sigurohuni që të mos ketë ujë të ndenjur në asnjë pjesë të shtëpisë, në mënyrë që të kufizoni vendet e shumimit të mushkonjave.

Sidomos të moshuarit, personat me imunosupresion dhe personat me sëmundje kronike themelore duhet të respektojnë me përpikëri masat e mbrojtjes nga mushkonjat, pasi janë më të rrezikuar të sëmuren rëndë.

Pas pickimit nga një mushkonjë e infektuar, zakonisht duhen 2 deri në 14 ditë që të shfaqen simptoma, të tilla si ethe, dhimbje koke, dobësi dhe dhimbje të përgjithshme në muskuj dhe nyje (simptoma të ngjashme me gripin) ose simptoma gastrointestinale. Më pak se 1% zhvillojnë formën e rëndë të sëmundjes.

You may also like