Ukraina beson se do të sigurojë 50 miliardë euro ndihmë nga BE-ja, pavarësisht nga vetoja e Orbanit – Shqip

by admin
Spread the love

Ukraina ka shprehur besimin se do të marrë një paketë ndihme prej 50 miliardë eurosh nga BE-ja, pavarësisht se kryeministri hungarez, Viktor Orbán, ka vënë veton ndaj financimit në një samit vendimtar në Bruksel.

Në një deklaratë, ministria e Jashtme në Kiev hoqi dorë nga taktikat bllokuese të Orbanit. Në deklaratë thuhej se priste që “të gjitha procedurat e nevojshme ligjore” të përfundoheshin në një samit të BE-së në janar, me ndihmën e dorëzuar “sa më shpejt të jetë e mundur”.

“Ky është një sinjal i qartë se mbështetja financiare e Ukrainës nga BE-ja do të vazhdojë”, thuhet në deklaratë. Ajo shtoi se paratë do të përdoren për të “modernizuar” shtetin dhe për të përshpejtuar integrimin e tij në bllokun e BE-së, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Vetoja e Hungarisë kryesoi një javë me rul për presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, në të cilën ai mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të ri të Argjentinës dhe shkoi në Uashington për të takuar presidentin, Joe Biden dhe republikanët kryesorë amerikanë.

You may also like