Shtëpia e Bardhë ngre shqetësime për dërgimin e ndihmave humanitare në Gaza – Shqip

by admin
Spread the love

Shtëpia e Bardhë konfirmoi të mërkurën se një dërgesë mielli e financuar nga SHBA-ja e destinuar për Gazën nuk ka lëvizur në rrugën ku pritej të lëvizte.

Zyrtarët pranuan se vonesa ngre shqetësime mbi aftësinë e Izraelit për të siguruar shpërndarjen e ndihmave humanitare nëse ai vazhdon me një inkursion tokësor në Rafah.

“Ne presim që Izraeli të zbatojë angazhimin e tij për ta çuar atë lule në Gaza”, u tha gazetarëve këshilltari i sigurisë kombëtare Jake Sullivan gjatë konferencës për shtyp të së mërkurës në Shtëpinë e Bardhë.

“Por ne po bëjmë pyetjen, ‘Si mund ta bëni diçka si Rafah dhe sigurohuni që të gjithë ata njerëz të pafajshëm jo vetëm të mbrohen fizikisht, por mund të kenë akses në ndihmë?’ Kjo është pikërisht pika që ne po e bëjmë presion në mënyrë mjaft aktive ndërsa flasim”, shtoi ai.

Dërgesa u bllokua nga doganat izraelite sipas urdhrave operacionalë të ministrit të diskutueshëm izraelit të financave Bezalel Smotrich, pavarësisht se kabineti i luftës i Izraelit kishte miratuar dërgesat e miellit në Gaza nëpërmjet portit Ashdod pas një kërkese nga zyrtarët amerikanë, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punën për Refugjatët Palestinë në Lindjen e Afërt, e cila është akuzuar nga Izraeli për punësimin e individëve të lidhur me sulmin e Hamasit më 7 tetor, u rendit si marrësi i dërgesës së grurit.

You may also like