Po falnin namazin e Ramazanit, studentët e huaj në Indi sulmohen! U goditën me gurë dhe shqelma

by admin
Spread the love

Policia në Indi ka arrestuar dy persona pasi disa studentë ndërkombëtarë u sulmuan në një hotel universitar teksa falnin namazin e Ramazanit.

Zyrtarët thonë se një debat i ashpër në vendin e lutjeve çoi një në sulmin fizik në Universitetin Gujarat në Indinë perëndimore të shtunën. Tre studentë janë shtruar në spital dhe njëri prej tyre ka dalë nga spitali. Ministria e Jashtme e Indisë tha se qeveria e Gujarat po ndërmerrte “veprim të rreptë” kundër autorëve. GS Malik, komisari i policisë së qytetit Ahmedabad, u tha gazetarëve se rreth disa njerëz njerëz hynë në hotel të shtunën mbrëma dhe kundërshtuan studentët që falnin namazin, duke u kërkuar atyre që ta bënin këtë në një xhami.

“Ata debatuan për këtë çështje, duke i sulmuar dhe hedhur gurë. Ata gjithashtu vandalizuan dhomat e tyre,” tha ai.

Videot që qarkullonin në internet treguan një turmë që ngrinte slogane fetare hindu ndërsa sulmonin studentët, vandalizonin automjete dhe gjuanin me gurë. Navid Siddique, një student nga Afganistani i cili u plagos në sulm, tha për gazetën Times of India se ai dhe studentë të tjerë po ofronin Taravih, një lutje e veçantë e natës që ndodh gjatë Ramazanit, kur tre persona hynë në hotel dhe filluan t’i merrnin në pyetje. Policia thotë se rreth 300 studentë të huaj – shumë nga Afganistani, Sri Lanka dhe vendet afrikane – studiojnë në universitet. Raportet thonë se studentët e plagosur ishin në Indi me bursa nga Këshilli Indian për Marrëdhëniet Kulturore i mbështetur nga qeveria federale.

Dr Neerja A Gupta, zëvendëskancelar i Universitetit, u tha gazetarëve gjatë fundjavës se kishte pasur tensione midis studentëve të huaj dhe sulmuesve për disa kohë. Kjo nuk është hera e parë që ka pasur tensione lidhur me faljen e myslimanëve në Indi. Në vitin 2021, myslimanët që ofronin namaz në vende publike në Gurgaon u përballën me ndërprerje dhe protesta të rregullta nga anëtarët e grupeve të vijës së ashpër hindu. Në fillim të këtij muaji, një polic në Delhi u pezullua pasi u kap nga kamera duke shkelmuar burra myslimanë që po bënin namazin në anë të një rruge.


Top Channel

You may also like