“Pacientët ulërasin me orë të tëra nga dhimbjet”, operacione pa anestezi, pa medikamente, detaje tronditëse nga spitalet në Gaza

by admin
Spread the love

Mjekët në të gjithë Gazën po përballen me mungesë të medikamenteve, ndërsa kanë rrëfyer detaje tronditëse me vështirësitë që po përballen.

Ata tregojnë se operacionet e pacientëve kryhen pa anestezi dhe trajtimi i plagëve bëhet me mjete të kufizuara mjekësore.

“Për shkak të mungesës së ilaçeve kundër dhimbjeve, ne i lëmë pacientët të bërtasin për orë të tëra”, tha njëri për BBC.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH)  tha se 23 spitale në Gaza nuk po funksiononin fare që nga e diela, 12 funksiononin pjesërisht dhe një minimalisht, sipas BBC.

Agjencia shëndetësore tha se sulmet ajrore dhe mungesa e furnizimeve kanë “shteruar një sistem tashmë pa burime”.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thonë se Hamasi “përdor sistematikisht spitalet dhe qendrat mjekësore për aktivitetet e tij terroriste”.

Në një deklaratë për BBC, ajo tha se IDF “nuk ‘sulmoi’ spitalet, por përkundrazi hyri në zona specifike … [për] të neutralizuar infrastrukturën dhe pajisjet e Hamasit dhe të kapte terroristët e Hamasit, duke vepruar me shumë kujdes”.

Ai tha se po lejonte ndihma humanitare në Gaza, duke përfshirë furnizime mjekësore.

Organizatat e ndihmës, përfshirë OBSH-në, thonë se ka pasur “kufizime dhe mohime të përsëritura të aksesit”.

Shumë nga spitalet e Gazës janë të mbipopulluar dhe kanë pajisje të kufizuara, thonë punonjësit e kujdesit shëndetësor. Ka raporte se disa spitale në Gazën jugore po funksionojnë me mbi 300% të kapacitetit të tyre të shtratit.

Katër spitale fushore janë ngritur në Gaza, me 305 shtretër, sipas OBSH-së.

Të dielën, ajo tha se spitali Nasser në Gazën jugore ishte objekti i fundit që u bë jofunksional, pas një bastisjeje nga forcat izraelite.

IDF tha të dielën mbrëma se kishte gjetur armë në spital, si dhe ilaçe me emrat dhe fotot e pengjeve mbi to dhe se kishte kapur “qindra terroristë” të fshehur atje. “Hamasi vazhdon të vërë në rrezik serioz qytetarët më të cenueshëm të Gazës duke përdorur në mënyrë cinike spitalet për terror”, tha më herët për BBC.

Yousef al-Akkad, drejtor i Spitalit Evropian të Gazës në qytetin jugor të Khan Younis, e përshkroi situatën aktuale atje si “më të keqen me të cilën jemi përballur që nga fillimi i luftës”.

“Kjo situatë ishte e rëndë më parë, kështu që si mendoni se është pasi pranoni mijëra të tjerë që janë zhvendosur dhe tani po qëndrojnë në korridoret dhe zonat publike?”

Ai tha se spitali nuk kishte shtretër të mjaftueshëm për pacientët që kishin nevojë për trajtim, kështu që stafi ishte duke vendosur çarçafë mbi korniza metalike dhe dru, dhe duke vendosur “shumë pacientë në dysheme pa asgjë fare”.

Mjekë të tjerë nga i gjithë Rripi i Gazës përshkruan situata të ngjashme. “Edhe nëse ka dikë me arrest kardiak ose probleme kardiake, ne i vendosim në dysheme dhe fillojmë të punojmë me ta”,. tha Dr Marwan al-Hams, drejtor i Spitalit Martir në Rafah, Mohammed Yusuf al-Najjar.

Mjekët thonë se ata po luftojnë me furnizime të kufizuara mjekësore. “Ne nuk mund të gjejmë një pikë oksigjen”, tha njëri për BBC.

“Na mungojnë anestetikët, furnizimet për ICU, antibiotikët dhe së fundi qetësuesit e dhimbjeve”, tha Dr al-Akkad. “Ka shumë njerëz që janë djegur rëndë… ne nuk kemi asnjë ilaç të përshtatshëm për ta.”

Një mjek konfirmoi se operacionet po vazhdonin pa anestezi.

Një ekip i OBSH-së tha se kohët e fundit takuan një vajzë shtatëvjeçare në spitalin Evropian të Gazës, e cila vuante nga 75% djegie, por nuk mund të merrte lehtësim dhimbjesh për shkak të mungesës së furnizimeve.

Dr Mohamed Salha, ushtrues detyre i drejtorit të spitalit Al-Awda të Gazës veriore, tha se njerëzit ishin transportuar për trajtim atje me gomarë dhe kuaj.

“Katastrofa është kur plagët e pacientëve kalben, pasi plagët janë të hapura për më shumë se dy-tre javë”, tha ai.


Top Channel

You may also like