Njihuni me vlerat e jashtëzakonshme ushqyese të farave të susamit!

by admin
Spread the love

Farat e susamit janë ndoshta një prej farave më të zakonshme të konsumuara nga njerëzit në të gjithë botën.

Të rritura kryesisht në rajonet tropikale, këto gjenden në bishtajat e bimës së susamit. Nga familja e Pedaliaceae, ato vijnë në një larmi ngjyrash, të bardha, të verdha dhe të zeza. Farat e bardha të susamit përdoren në gatim dhe pjekje, ndërsa e zeza përdoren në kuzhinat aziatike.

Të gjitha llojet e farave të susamit janë të mbushura me yndyrna të shëndetshme, duke përfshirë yndyrnat e pangopura dhe të ngopura, të cilat kontribuojnë në shëndetin e zemrës dhe mirëqenien e përgjithshme. Megjithatë, farat e bardha të susamit kanë përmbajtje të lartë hekuri, ndërsa ato të zeza përdoren më së shumti si vaj ushqimor, janë më të shijshme me aromë më të fortë dhe kryesisht përdoren për qëllime mjekësore.

Farat e susamit janë të pasura me proteina me bazë bimore, fibra dietike dhe një sërë vitaminash dhe mineralesh. Ato përmbajnë sasi të dukshme të kalciumit, magnezit, hekurit, zinkut dhe vitaminës E, ndër të tjera. Disa nga përfitimet e tyre dhe vlerat e pasura ushqyese janë:

Mund t’ju ndihmojë të mbani zemrën tuaj të shëndetshme

Farat e susamit janë të ngarkuara me yndyrna të shëndetshme. Acidet yndyrore Omega-3 dhe Omega-6 janë lidhur me reduktimin e sëmundjeve kardiovaskulare pasi ato ulin kolesterolin e keq dhe trigliceridet dhe rrisin kolesterolin e mirë, duke e mbajtur zemrën tuaj aktive dhe të shëndetshme. Sipas studimit, ngrënia e yndyrave të shëndetshme ul nivelin e përgjithshëm të kolesterolit dhe rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës. Lignanet dhe fitosterolet e pranishme në farat e susamit mund të ndihmojnë gjithashtu në uljen e niveleve të kolesterolit në gjak.

Mund të ndihmojë në përmirësimin e tretjes

Farat e susamit janë të pasura me fibra dietike dhe ndihmojnë në parandalimin e kapsllëkut. Fibrat thithin ujin teksa kalon përmes sistemit tretës. Kjo nxit lëvizjet e rregullta të zorrëve dhe parandalon shqetësimin dhe komplikimet e mundshme që lidhen me kapsllëkun. Fibra e patretshme, e gjetur në farat e susamit, vepron si një laksativ natyral, duke nxitur rregullsinë dhe duke parandaluar zhvillimin e kushteve si hemorroidet dhe divertikulitin. Fibrat ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit optimal të zorrëve dhe sigurojnë që lëndët ushqyese të absorbohen dhe të përdoren në mënyrë efikase nga trupi.

Mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut

Presioni i lartë i gjakut është një gjendje alarmante që mund të shkaktojë sëmundje të zemrës dhe goditje në tru. Farat e susamit janë një burim i mirë i magnezit, një mineral që luan një rol në rregullimin e presionit të gjakut. Ndihmon në relaksimin dhe zgjerimin e enëve të gjakut dhe në uljen e tensionit.  Në fakt, farat e susamit përmbajnë yndyrna të shëndetshme, vitamina, minerale dhe fibra. Këto gjëra janë në fakt të dobishme për ata me hipertension.

Në një studim të veçantë, individëve të diagnostikuar me presion të lartë të gjakut iu dha një dozë ditore prej 2.5 gram fara susami të zezë pluhur në formën e kapsulave. Pas një periudhe prej një muaji, këta individë shfaqën një rënie të dukshme prej 6% të presionit të tyre sistolik të gjakut.

Ndihmojnë në forcimin e kockave

Farat e susamit, si një fuqi minerale, ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit optimal të kockave. Shumë të pasura me kalcium, këto fara shërbejnë si një burim i fortë për kocka të shëndetshme, ndërsa magnezi nga farat mbështet densitetin e kockave dhe ruan strukturën. Nga ana tjetër, zinku ndihmon në prodhimin e kolagjenit, i cili është jetik për shëndetin e kockave.

Megjithatë, farat e susamit përmbajnë gjithashtu përbërës natyralë si oksalatet dhe fitatet që reduktojnë përthithjen e këtyre mineraleve; prandaj, për të shmangur që kjo të ndodhë, mund të provoni t’i njomni, t’i pjekni ose t’i mbini farat përpara konsumimit.

Mund të kontrollojë nivelet e sheqerit në gjak

Përmbajtja e fibrave në farat e susamit luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak. Fibrat ngadalësojnë përthithjen e karbohidrateve, duke parandaluar një rritje të shpejtë të niveleve të sheqerit. Është gjithashtu i pasur me yndyrna dhe proteina të shëndetshme, siç u përmend më lart, të cilat gjithashtu ngadalësojnë tretjen dhe i japin trupit kohë për të lëshuar glukozën në qarkullimin e gjakut.

 


Top Channel

You may also like