Mashtruesja arkëtoi $750 000 duke shitur artikujt e luksit që merrte me qera ‘online’, thonë prokurorët (fotot)

by admin
Spread the love

Një grua nga Michigan në SHBA, është arrestuar pasi ka rishitur më shumë se 1000 artikuj luksi që merrte me qera në rrjete të ndryshme, në një skemë manipulimi që i kishte sjellë të paktën 750,000 dollarë fitime, thanë autoritetet.

42 vjeçarja Brandalene “Brandy” Horn, u ndalua në shtëpinë e saj për vjedhjen e veshjeve të luksit në vlerë $823,000 nga tre pika të paidentifikuara dhënieje me qera, nga prilli 2022 deri në shkurt 2024, njoftonin prokurorët në SHBA.

Artikujt e emrave të njohur si Farm Rio, Bottega Veneta e LoveShackFancy — shfaqeshin në faqen e saj të shitjeve Poshmark, teksa duket se ka ende shumë artikuj për të shituar, përfshi veshje nga grupe si BHLDN e MadeWorn.

“E akuzuara Brandalene Horn krijoi një skemë fitimprurëse duke zhvatur të paktën tre kompani në mijëra dollarë artikuj luksi”, tha prokurori Damian Williams.

Nëse shpallet fajtore për akuzat e mashtrimit financiar dhe transportim të pronës së vjedhur, gruaja mund të dënohet deri me 50 vjet burg.

“Pas marrjes së artikujve me qera, Horn i shiste ato në tregjet në rrjete e-commerce.”

Kompanitë ishin përpjekur të kërkonin paratë nga Horn për sendet e vjedhura por ajo kontestonte akuzat”, thanë prokurorët.

Rrjedhimisht llogaria e saj në rrjet u mbyll por të tjera hapeshin me sende të marra me qira që nxirreshin në shitje.

Hetimet zbuluan se Horn kishte shitur 1,063 artikuj të vjedhur nga kompanitë e dhënies me qira.

Gjyqi vazhdon.


Top Channel

You may also like