Leverkuseni i Xhakas përmbys gjithçka në kohën shtesë dhe vazhdon serinë e pabesueshme

by admin
Spread the love
1a7253ebfd94147be1a9016b1f9dc492.jpeg

Në një pasdite të mbushur me emocione të Karsamstagut, ku Bundesligaja prezantoi pesë përballje spektakolare, Bayer Leverkuseni i Granit Xhakas tregoi përsëri se çfarë do të thotë të mos dorëzohesh kurrë. Në një ndeshje ku shanset fillimisht dukeshin të pakta dhe ku endrra për të vazhduar serinë impresionuese të pa humbjes dukej se po shuante, skuadra e Xabi Alonso-s bëri të pamundurën, duke përmbysur rezultatin në minutat e fundit dhe duke vazhduar rekordin e tyre të pabesueshëm në 39 ndeshje të pa humbura.

Ndërsa tensioni rritej dhe minutat kalonin, shpresa për të mbajtur gjallë këtë seri duket se po zbehej, por Leverkuseni refuzoi të pranonte një fat të tillë. Në minutën e 88-të, pas një sulmi të shpejtë dhe të organizuar, Robert Andrich ishte aty për të shënuar një gol të çmuar, duke i dhënë shpresë dhe fuqi ekipit të tij. Por magjia e vërtetë erdhi në minutat shtesë, kur Patrick Schick, me një pozicionim perfekt, priti një krosim të saktë nga Tella për të dërguar topin në rrjetë dhe të siguronte një fitore dramatike 2-1 për Leverkusenin.

Kjo fitore jo vetëm që e mban Leverkusenin në krye të tabelës me një avantazh të qëndrueshëm ndaj ndjekësve të tyre, por edhe dëshmon se skuadra e Alonso-s është e vendosur të mbetet një forcë dominuese në futbollin gjerman. Me moralin në qiell dhe një bashkësi lojtarësh që duket se nuk njeh kufij, Leverkuseni është gati për çdo sfidë që vjen përpara.

Ndërkohë, në të tjera ndeshje të ditës, lufta për mbijetesë dhe pretendimet për tituj vazhdojnë të mbajnë gjallë pasionin dhe emocionet e futbollit gjerman. Nga rikthimi i zbehtë i Jonas Omlin te Gladbach, deri te fillimi i një ere të re për Wolfsburgun me Ralph Hasenhüttl në krye, çdo ndeshje sjell me vete histori të reja të luftës, përpjekjes dhe triumfit në botën e futbollit.

Me çdo ekip që shkruan kapitullin e tij në historinë e ligës, Bundesliga vazhdon të jetë një nga kampionatet më të ndjekura dhe emocionuese në botë, duke ofruar spektakël, pasion dhe, mbi të gjitha, futboll të paparashikueshëm që tërheq vëmendjen e tifozëve në çdo cep të globit.


Granit Xhaka ishte në formacionin bazë të Bayer Leverkusenit në përballjen e tyre të shtunën pasdite kundër TSG Hoffenheim, një ndeshje vendimtare për të dyja skuadrat në kuadër të garës për pozicionet kryesore në Bundesliga.

You may also like