“Ja kur Putini mund të sulmojë NATO-n” – Shqip

by admin
Spread the love

Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius paralajmëroi se ekspertët presin që Rusia mund të sulmojë aleancën e NATO-s në një periudhë prej pesë deri në tetë vjet.

Presidenti rus Vladimir Putin gjithnjë e më luftarak mund të sulmojë aleancën ushtarake të NATO-s në më pak se një dekadë, paralajmëroi Pistorius.

“Pothuajse çdo ditë dëgjojmë kërcënime nga Kremlini… kështu që duhet të kemi parasysh se Vladimir Putin një ditë mund të sulmojë edhe një anëtar të NATO-s”, tha Pistorius në një intervistë për gazetën gjermane Der Tagesspiegel.

Ndërsa një sulm rus është “për momentin” i pamundur, ministri shtoi: “Ekspertët tanë presin që ai të jetë i mundur në një periudhë prej pesë deri në tetë vjet”.

Pas pushtimit gjithëpërfshirës të Ukrainës nga Kremlini, Rusia ka rritur retorikën e saj agresive kundër disa prej fqinjëve të saj – duke përfshirë shtetet baltike dhe Poloninë, të gjithë anëtarët e NATO-s dhe Moldavinë – duke nxitur zyrtarët më të lartë ushtarakë të Evropës të paralajmërojnë për rrezikun e një konflikti.

Të mërkurën, admirali Rob Bauer, kryetar i bordit ushtarak të komandantëve të NATO-s, tha se aleanca ushtarake po përballet me “sfidën më të rrezikshme në botë në dekada” dhe bëri thirrje për një “transformim të NATO-s në kohën e luftës”. Në fillim të këtij muaji, komandanti i përgjithshëm suedez, gjenerali Micael Bydén, në mënyrë të ngjashme u kërkoi suedezëve të “përgatiteshin mendërisht” për luftë. Në të njëjtën ditë, ministri suedez i mbrojtjes civile Carl-Oskar Bohlin paralajmëroi gjithashtu se “lufta mund të godasë Suedinë”.

Në intervistën e tij me Der Tagesspiegel, Pistorius tha se paralajmërimet e Suedisë ishin “të kuptueshme nga perspektiva skandinave”, duke shtuar se Suedia po përballet me “një situatë edhe më serioze”, duke pasur parasysh afërsinë e saj me Rusinë. Ajo gjithashtu nuk është ende anëtare e aleancës së NATO-s, por është në pritje të miratimit të Turqisë dhe Hungarisë për t’u anëtarësuar.

“Por ne gjithashtu duhet të mësojmë të jetojmë përsëri me rreziqet dhe të përgatitemi – ushtarakisht, shoqërisht dhe në aspektin e mbrojtjes civile,” paralajmëroi Pistorius.

Në fund të vitit të kaluar, Gjermania rishikoi doktrinën e saj ushtarake dhe strategjike për herë të parë që nga viti 2011, me synimin për ta kthyer Bundeswehr-in në një ushtri të aftë për luftë. “Lufta është kthyer në Evropë. Gjermania dhe aleatët e saj duhet të përballen edhe një herë me një kërcënim ushtarak. Rendi ndërkombëtar është nën sulm në Evropë dhe në mbarë botën. Ne po jetojmë në një pikë kthese”, thuhet në paragrafin e parë të doktrinës së re.

Ministri i Jashtëm i Lituanisë, Gabrielius Landsbergis, një kritik i hapur i Putinit, i cili ka qenë një nga zërat më të zhurmshëm në mbështetje të Ukrainës në BE, i bëri thirrje Evropës të enjten të përshpejtojë përgatitjet për agresion të mëtejshëm rus.

“Ka një shans që Rusia të mos përmbahet në Ukrainë,” i tha Landsbergis AFP franceze në Forumin Ekonomik Botëror në Davos. “Nuk ka asnjë skenar sipas të cilit gjithçka do të përfundojë mirë për Evropën nëse Ukraina nuk fiton,” paralajmëroi ai. /tesheshi.com/

You may also like