HELSINKI – Niinisto: Pas anëtarësimit në NATO, Finlanda nuk do të ketë armë bërthamore

by admin
Spread the love

ROMË, 7 nëntor /ATSH-ANSA/- Finlanda nuk ka planifikuar të vendosë armë bërthamore në territorin e saj pasi të anëtarësohet në NATO, dhe nuk ka shenja se ndonjë vend mund t’i ofrojë ato Finlandës, deklaroi sot presidenti i vendit, Sauli Niinisto, sipas transmetuesit kombëtar “Yle”.

“Armët bërthamore janë një pjesë thelbësore e mbrojtjes së NATO-s, por vetëm si një mjet parandalimi”, tha Niinisto.

“Lufta bërthamore nuk mund të fitohet, dhe ajo nuk duhet të ndodhë kurrë”, theksoi ai. //a.i/

 

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Lexo lajme interesante

You may also like