GJERMANI – Greva hekurudhore përfundon herët pasi “Deutsche Bahn” dhe GDL rifillojnë bisedimet

by admin
Spread the loveBERLIN, 27 janar /ATSH-DPA/ – Sindikata e shoferëve të trenave në kompaninë shtetërore hekurudhore gjermane “Deutsche Bahn” do t’i japë fund grevës së saj gjashtëditore më herët.

Greva është e katërta dhe më e gjata në një mosmarrëveshje të ashpër të negociatave kolektive midis sindikatës GDL dhe “Deutsche Bahn”.

Ajo ka shkaktuar ndërprerje masive në shërbimet hekurudhore të pasagjerëve dhe mallrave në të gjithë Gjermaninë, shumica prej tyre janë anuluar.

GDL tha se anëtarët e saj do të ndërpresin aksionin industrial për rritjen e pagave në orën 2:00 të mëngjesit të së hënës në vend të të hënës në mbrëmje siç ishte planifikuar.

Pika kryesore e mosmarrëveshjes në mosmarrëveshjen e punës është ora më e shkurtër e punës për punonjësit me turne.//a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.


Artikulli paraprakBeci: Institucionet kulturore nuk janë më arat e babës


You may also like