Futbollistët më të vlefshëm në botë, kryeson Bellingham me 267.5 milionë euro, surprizon Mbape

by admin
Spread the love

CIES, Observatori Ndërkombëtar i Futbollit, ka hartuar listën e 100 futbollistëve më të vlefshëm në botë. Në krye të listës spikat emri i Xhud Bellingham, i cili sipas analizave të propozuara vlen 267.5 milionë euro.

Disa milionë më pak kushtojnë Erling Haland i Mançester Sitit dhe ylli i Realit të Madridit, Vinicius Zhunior, të cilët mbyllin podiumin. Megjithatë, Real Madridi “sundon” renditjen, duke qenë se gjigandët e La Liga kanë tre lojtarë nga pesë në total që kalojnë shifrën 200 milionëshe.

Pozicioni i Kilë Mbapes është befasues, ndonëse duhet kujtuar se kontrata e tij skadon qershorin e ardhshëm. Pikërisht për këtë arsye ai është  i 27-ti, me 106.2 milionë euro vlerë. Asnjë lojtar i Serisë A nuk është në 20 vendet e para, çka tregon rënien e futbollit italian.

 

Renditja:

 

Jude Bellingham (Real Madrid) 267,5  milionë euro

 

Erling Haaland (Man City) 251,2

 

Vinicius Junior (Real Madrid) 250,3

 

Rodrygo Goes (Real Madrid) 247,9

 

Bukayo Saka (Arsenal) 223

 

Phil Foden (Man City) 195,8

 

Gavi (Barcellona) 175,4

 

Julian Alvarez (Man City) 164,7

 

Jamal Musiala (Bayern) 152,4

 

Martin Odegaard (Arsenal) 150,6

 

PANORAMASPORT.AL

You may also like