Fundjava kuqezi/ Shënojnë për klubet futbollistët e kombëtares në kampionat dhe miqësore

by admin
Spread the love

Fundjava ishte mjaft pozitive për një pjesë të legjionarëve të Kombëtares shqiptare. Odise Roshi po kalon një formë shumë të mirë në kampionatin turk.

Mesfushori kuqezi gjeti rrugën e rrjetës në sfidën Sakaryaspor-Bandirmaspor. Goli i 32-vjeçarit në minutën e 68′, ishte vendimtar pasi sfida përfundoi 1-0 dhe Sakaryaspori mori tri pikë shumë të rëndësishme.

Te goli u rikthye edhe Armando Sadiku. Sulmuesi kuqezi realizoi një gol shumë të bukur në barazimin 2-2 të Mohun Bagan ndaj East Bengal. Sadiku e gjeti rrugën e rrjetës në minutën e 17-të të pjesës së parë. Falë një kthese të menjëhershme.

Një formë fantastike po kalon edhe Cristian Shpendi. Sulmuesi i Shqiprisë U21 i dhuroi Cesenës fitoren e radhës në Serie C, duke shënuar në triumfin 1-0 përballë Fermanës. Sulmuesi i talentuar gjeti golin e 14-të në kampionat.

Edhe pse në ndeshje miqësore Taulant Seferi, Ernest Muçi dhe Mario Mitaj gjetën rrugën e rrjetës me skuadrat e tyre. Pas formës së mirë që po tregonte në kampionat në Emiratet e Bashkuara Arabe me skuadrën e Bani Yas, Taulant Seferi festoi në sfidën Bani Yas-Al-Tawoon.

Edhe Ernest Muçi është gati për startin e pjesës së dytë të sezonit me Legian e Varshavës. Sulmuesi kuqezi e nisi si titullar ndeshjen miqësore ndaj Rzeszow. Dhe shënoi golin e parë të takimit në fitoren 3-1.

Mario Mitaj gjeti rrugën e rrjetës me Lokomotivën e Moskës në ndeshjen miqësore ndaj Kairat Almaty. Mbrojtësi kuqezi e nisi si titullar takimin dhe realizoi golin e dytë në fitoren 4-1. Armando Broja bëri debutimin e tij me skuadrën e re, Fulham. Sulmuesi kuqezi u transferua në minutat e fundit të merkatos nga Chelsea te Fulhami në formë huazimi. 22-vjeçari debutoi në sfidën ndaj Burnleyt, që përfundoi 2-2.

Titullarë me skuadrat e tyre u aktivizuan edhe Elhan Kastrati, Berat Gjimshiti, Adrian Ismajli, Nedim Bajrami dhe Rey Manaj, ndërsa Keidi Bare, Myrto Uzuni, Arbnor Muja dhe Sokol Cikalleshi dhanë kontributin e tyre si zëvendësues.


Top Channel

You may also like