FOKUS – Vendet baltike: BE-ja të mbështesë Ukrainën dhe të rritë prodhimet luftarake

by admin
Spread the love

VILNIUS, 18 mars /ATSH-ANSA/ – Nuk mendoj se do të arrijmë një marrëveshje për dërgimin e trupave në Ukrainë, sidoqoftë Lituania mbetet e hapur ndaj çdo opsioni që ndihmon Ukrainën të arrijë fitoren, deklaroi ministri i Jashtëm i Lituanisë, Gabrielius Landsbergis, pas mbërritjes në Bruksel mëngjesin e sotëm.

Landsbergis nënvizoi vlerësimin e tij për Ukrainën dhe aftësinë e saj për t’i rezistuar rusëve ruse edhe “me ndihmë minimale nga Perëndimi” dhe përsëriti nevojën që vendet evropiane të marrin vendime të qarta dhe të shpejta për të mbështetur Kievin.

Shumë kritik ishte edhe ministri i Jashtëm letonez, Krisjanis Karins.

Sipas politikanit letonez, zgjedhjet e fundit presidenciale ruse treguan se “Rusia nuk ka ndërmend të ndryshojë kursin e saj”, duke e bërë të nevojshme që Evropa të jetë e qartë e vetëdijshme për rreziqet që kjo sjell.

“Ne duhet të rrisim prodhimin ushtarak evropian”, tha Karins.

“Në një moment historik në të cilin SHBA-ja është veçanërisht e zënë në Paqësor, Evropa duhet të kuptojë se niveli dhe cilësia e mbrojtjes së kontinentit do të varet nga rritja e prodhimit të brendshëm ushtarak”, theksoi ai.

Karins nënvizoi gjithashtu rëndësinë e përfshirjes së manganit midis mallrave të sanksionuara pasi metali do të përdorej në mënyrë aktive nga industria ruse e mbrojtjes./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like