Festa portugeze zgjat pak, Gana barazon rezultatin

by admin
Spread the love

Uruguai-Koreja e Jugut përfundoi në barazim pa gola, ndërkohë që tani është radha e duelit tjetër të grupit H në Kupën e Botës Katar 2022. Portugalia e Cristiano Ronaldos sfidon Ganën në “Stadium 974”, stadium me kapacitet 44,089 tifozë.

Fernando Santos i ka besuar repartin e sulmit CR7, Joao Felix dhe Otavios, 27-vjeçarit të Portos, ndërkohë që Rafael Leao e fillon takimin nga stoli. Ronaldo synon ta nisë me gol dhe fitore Botërorin e pestë në karrierë.

“Yjet e Zinj” të Ganës, të cilët nuk ishin pjesë e Rusi 2018, zbresin në fushë me skemën 5-4-1. Maja e sulmit i është besuar Inaki Williams, goleadorit të Athletic Bilbaos, i cili në Katar do të luajë Botërorin e parë në karrierë.

Kupa e Botës
Katar 2022
Grupi H

PORTUGALI-GANË 1-0 (Ronaldo (pen) 65′)

Kronika e ndeshjes:

73′ Barazon Gana. Andre Ayew merr një asist nga Mohammed Kudus dhe dërgon në ekstazë tifozët ganezë.

65′ Portugalia në avantazh. Cristiano Ronaldo gjuan saktë dhe nis festën me shokët e ekipit.

62′ Penallti për Portugalinë pas rrëzimit të Cristiano Ronaldos në zonë. Arbitri amerikan e cilëson faull shtyrjen e Mohammed Salisu.

55′ Cristiano Ronaldo nuk shfrytëzon një mundësi të mirë, Gana niset në kundërsulm. Inkursion fantastik i Mohammed Kudus, gjuajtja e 22-vjeçarit të Ajaxit përfundon ngjitur me shtyllën.

36′ Otavio gjuan, por nuk ka forcë dhe është qendrore. Ati-Zigi pret pa probleme goditjen e lojtarit të Portos.

31′ Cristiano Ronaldo shënon, por arbitri kishte vërshëllyer më parë për një faull ndaj mbrojtësit Alexander Djiku. Nuk vlejnë protestat e lojtarëve portugezë.

10′ Portugalia rikuperon një top në mesfushë, Fernandes nis bukur Ronaldon, i cili nuk e merr siç duhet topin dhe bllokohet nga dalja e portierit Lawrence Ati-Zigi.

FORMACIONI ZYRTAR


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like