BRUKSEL – BE vendos sanksione ndaj mbështetësve të Hamasit

by admin
Spread the loveHamas Gaza Chief Yahya Al-Sinwar, Hamas Chief Ismail Haniyeh and senior Hamas leader Khalil al-Hayya arrive at the Rafah border crossing in the southern Gaza Strip September 19, 2017. REUTERS/Ibraheem Abu Mustafa/ File Photo

BRUKSEL, 19 janar /ATSH-DPA/ – Bashkimi Evropian po synon anëtarët dhe mbështetësit e grupit islamik Hamas me sanksione të reja.

Midis tyre janë donatorë të Hamasit nga Sudani dhe Algjeria, si dhe persona që thuhet se janë të përfshirë në pastrim parash dhe aktivitete të transferimit të parave drejt Hamasit.

Sanksionimet përfshijnë edhe Musa Dudin. Sipas BE-së, ai është një figurë e lartë e Hamasit. Pas vendimit sanksionues të BE-së, të gjitha fondet dhe asetet e tjera financiare dhe burimet ekonomike të individëve të prekur në BE tani duhet të ngrihen.

Për më tepër, ata nuk mund të hyjnë më në BE dhe nuk mund të marrin më mallra dhe burime ekonomike nga BE-ja.

Veprimet e BE-së pasojnë masakrën e paprecedentë në Izrael më 7 tetor, në të cilën Hamasi dhe militantë të tjerë vranë rreth 1200 izraelitë dhe rrëmbyen rreth 250 njerëz dhe i çuan në Gaza.  /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.


Artikulli paraprakRama: Divjaka, një ndër zonat më me potencial në bujqësi, turizëm dhe ekonomi


You may also like