A e dini çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani bamje? – Shqip

by admin
Spread the love

Bamja është një nga perimet më shëruese. Pasi të keni lexuar këtë artikull, jemi të sigurt se do të filloni të përdorni bamjet si pjesë të dietës tuaj ushqimore. Ajo hahet e gatuar, e papërpunuar ose me mish, e konservuar ose me turshi. Para gatimit, zakonisht ngjyhet me uthull dhe ujë, në mënyrë që të mos kenë një strukturë mukoze kur hahen.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës zakonisht hahet e skuqur ose në një lloj “supe” me mish dhe bamje të quajtur “gumbo”, ndërsa në disa vende farat përdoren si zëvendësues i kafesë. Në vendet lindore në kohët e vjetra gjethet dhe frutat e papjekura përdoreshin si ilacc kundër dhimbjes.

Pse duhet të përfshini bamjet në dietën tuaj? Redukton kolesterolin e keq: Bamja (përmban të tretshme, fibra dhe pektinë) ndihmon në uljen e kolesterolit (të keq) në serum dhe parandalon aterosklerozën.

Ndihmon në shtatzëni dhe progresin e fetusit: Bamja ndihmon në parandalimin e një cikli jonormal të lindjes, nxit zhvillimin e tubit nervor të fetusit dhe parandalon defektet e tubave.

Është një detoksifikues i lëkurës: Bamja (përmban vitaminë C dhe fibra që ndihmojnë në toksicitetin) përdoret për të riparuar indet e trupit, për të kuruar psoriazën, për të larguar puçrrat dhe sëmundje të tjera të lëkurës.

Trajtoni çrregullimet gjenitale: Bamja trajton çështjet gjenitale si sifilizi, menstruacionet ekstreme, leukorea, dizuria dhe gonorreja.

Ndihmon me astmën: Mund të zvogëlojë kohëzgjatjen e manifestimeve dhe të parandalojë shfaqjet vdekjeprurëse të astmës. Bamja përmban përmbajtje të lartë të vitaminës C, veti anti-inflamatore dhe antioksiduese.

Ulni rrezikun e kancerit të zorrës së trashë: Bamja pastron traktin e zorrëve me fibrat e saj të patretshme dhe zvogëlon rrezikun e kancerit kolorektal. Ato forcojnë dhe ndihmojnë në sigurimin e sistemit imunitar kundër radikalëve të lirë të rrezikshëm dhe parandalojnë shndërrimin e qelizave.

Stimulon sistemin imunitar: Bamja është një ushqim i denjë që ndihmon sistemin imunitar. I pasur me antioksidantë dhe vitaminë C. Minerale të tjera jetike si kalciumi, hekuri, magnezi, mangani. Lufton radikalet e lira të rrezikshme dhe mbështet sistemin imunitar. Është një burim i pasur me fibra: Bamja ndihmon në rregullimin e tretjes, dhe legjitimimin e zorrëve me fijet e tyre.

Burim i pasur i proteinave: Burimi i mahnitshëm i pashtershëm i proteinave dhe vajrave bimore. Cisteina, e avancuar me aminoacide si triptofani dhe aminoacide të tjera. Përmbajtja e squfurit dhe acidit që përmban farat e bamjeve.

Gjallëron flokët: Bamja është një zbutës i shkëlqyer i flokëve, lufton zbokthin dhe morrat, ndihmon në tharjen dhe acarimin e kokës dhe i jep një shkëlqim rinor flokëve tuaj.

Lexo lajme interesante

You may also like