Zgjedhjet në Pakistan/ Miliona njerëz shkojnë drejt qendrave të votimit, ndërpritet qasja në internet

by admin
Spread the love
1a7253ebfd94147be1a9016b1f9dc492.jpeg

Pakistani ka pezulluar përkohësisht shërbimet celulare ndërsa miliona njerëz shkojnë drejt qendrave të votimit për të votuar për një qeveri të re.

Një zëdhënës i ministrisë së brendshme tha se masa ishte e garantuar, duke përmendur incidentet e fundit të terrorit në vend.

Zgjedhjet vijnë pothuajse dy vjet që kur kryeministri i mëparshëm, politikani i kthyer në kriket, Imran Khan, u rrëzua në një votë mosbesimi.

Kryeministri tre herë Naëaz Sharif është tani në fletëvotim në ato që shumë analistë thonë se janë zgjedhjet më pak të besueshme në Pakistan.

Telefonatat dhe shërbimet e të dhënave janë pezulluar, megjithëse rrjetet Ëifi duket se ende funksionojnë.

Një votues i tha BBC-së se ishin të tronditur nga vendimi, duke thënë se “votuesit duhet të lehtësohen në vend që të përballen me pengesa të tilla”.

Duke justifikuar masën, një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme tha: Si rezultat i incidenteve të fundit të terrorizmit në vend, janë humbur jetë të çmuara. Masat e sigurisë janë thelbësore për të ruajtur gjendjen e rendit dhe ligjit dhe për t’u marrë me kërcënimet e mundshme.

Mbyllja u kritikua nga Bilaëal Bhutto Zadari, djali i ish-kryeministres së vrarë Benazir Bhutto, i cili bëri thirrje që shërbimet të rikthehen “menjëherë”. Z. Bhutto, i cili gjithashtu kandidon për postin e lartë, tha se Partia e tij Popullore e Pakistanit (PPP) i ishte drejtuar komisionit zgjedhor dhe gjykatave për të rivendosur shërbimet.

Ngjarja vjen pasi dy shpërthime bombash vranë 28 njerëz në provincën e trazuar Balochistan të mërkurën.

Prandaj, vendi është në gatishmëri të lartë, me prani të madhe sigurie në qendrat e votimit në të gjithë vendin. Një stacion në Lahore kishte roje të armatosura në hyrje dhe oficerë të ushtrisë që enden rreth zonës.

Rregullat e rrepta rreth mbulimit të zgjedhjeve, duke përfshirë atë që mund të thuhet për kandidatët, fushatën dhe sondazhet e opinionit, mbeten në fuqi deri në fund të votimit në orën 17:00 me orën lokale. Është e paqartë se sa shpejt do të shpallen rezultatet, por ato duhet të publikohen brenda dy javësh nga votimi.

Vendi në të kaluarën e ka mbyllur internetin për të kontrolluar rrjedhën e informacionit, megjithëse një mbyllje e kësaj mase është e paprecedentë, veçanërisht gjatë zgjedhjeve.

Jashtë një qendre votimi në qytetin Multan në Punjab, disa agjente femra të votimit i thanë BBC-së se nuk lejoheshin të hynin në qendrat e votimit dhe për këtë arsye nuk mund të vëzhgonin procesin e votimit. Në mënyrë tipike, agjenteve femra të votimit u jepet një vend brenda kabinave.

Rreth 128 milionë njerëz janë regjistruar për të hedhur votat e tyre, me pothuajse gjysma nën moshën 35 vjeç. Më shumë se 5,000 kandidatë, nga të cilët vetëm 313 janë gra, po konkurrojnë për 336 vende në këto zgjedhje.

Lidhja Myslimane e Pakistanit (Naëaz) (PML-N) dhe Partia Popullore e Pakistanit (PPP) u konsideruan dy partitë kryesore që hynë në votim.

Megjithatë, zgjedhja e kandidatëve nga partia e Khanit, Tehreek-e-Insaf (PTI) është bërë më e vështirë, pasi asaj iu ndalua përdorimi i simbolit të shkopinjve të kriketit nën të cilin konkurrojnë të gjithë kandidatët e saj. Simbolet elektorale luajnë një rol kyç në një vend ku më shumë se 40% nuk ​​janë në gjendje të lexojnë.

Lëvizja ka detyruar kandidatët e mbështetur nga PTI, të cilët konkurrojnë si të pavarur, të përdorin simbole të tjera në vend të tyre, duke përfshirë simbole si kalkulatorë, ngrohës elektrikë dhe zare.

Khan u burgos me akuza për korrupsion dhe është duke vuajtur të paktën 14 vjet burg, pasi është dënuar në tre raste të veçanta në harkun kohor prej pesë ditësh javën e kaluar. Ai ende përballet me rreth 170 akuza në raste të ndryshme, thonë avokatët e tij.


Top Channel

You may also like