Zelenskyy fton Trumpin në Kiev, por me një kusht

by admin
Spread the love

Volodymyr Zelenskyy ka ftuar Donald Trump në Kiev, por me një kusht.

Presidenti ukrainas tha se ish-presidenti i SHBA-së do të ishte i mirëpritur ta vizitonte atë në kryeqytet, për sa kohë që Trump është në gjendje të ndalojë luftën me Rusinë brenda 24 orëve, siç kishte premtuar dikur.

Trump është mburrur se, nëse do të ishte president, ai mund t’i jepte fund luftës menjëherë, duke këmbëngulur se Zelenskyy dhe presidenti rus Vladimir Putin bien dakord për një zgjidhje, duke këmbëngulur se ai ka një marrëdhënie të mirë me të dy udhëheqësit. Trump, gjatë karrierës së tij politike, vazhdimisht ka shpërthyer mbi Putinin, i cili nisi një pushtim të plotë të Ukrainës në shkurt 2022 që ka marrë dhjetëra mijëra jetë.

“Po, ju lutem, Donald Trump, ju ftoj në Ukrainë, në Kiev”, tha Zelenskyy, në një intervistë që do të transmetohet të premten në mbrëmje me transmetuesin britanik Channel 4 News. “Nëse mund ta ndaloni luftën për 24 orë, mendoj se do të ishte e mjaftueshme të vini në Kiev, në çdo ditë që jam këtu”.

Zelenskyy shtoi se, nëse Trump ka një “formulë” për përfundimin e luftës, ai dëshiron të dijë se çfarë është ajo.

Megjithëse Ukraina është në ankth për të kultivuar lidhje me kandidatin kryesor republikan dhe aleatët e tij përpara zgjedhjeve presidenciale të nëntorit në SHBA, Zelenskyy ka çdo arsye për të qenë i kujdesshëm ndaj njeriut që ka pak oreks për mbështetjen e vazhdueshme të rezistencës së Ukrainës kundër pushtimit rus.

Në të vërtetë, Trump ka lavdëruar Putinin për “zgjuarsi” duke pushtuar “një vendndodhje të madhe, një pjesë të madhe toke me shumë njerëz”, ndërsa ka marrë vetëm një goditje relativisht të vogël sanksionesh.

Ndërsa ishte në Shtëpinë e Bardhë, Trump u fajësua gjithashtu nga Dhoma e Përfaqësuesve pasi pretendoi se ai i bëri presion Zelenskyy për të ndjekur hetime të motivuara politikisht, që mund të dëmtonin ofertën e Joe Biden për Shtëpinë e Bardhë, ashtu si Kievi kërkoi më shumë raketa nga Shtetet e Bashkuara.

Ish-presidenti u shpall i pafajshëm nga Senati.

Trump tani kryeson Biden në sondazhet për shumë shtete kyçe të fushëbetejës dhe republikanët MAGA në Capitol Hill po grinden mbi përpjekjet për të marrë një këst të ri të ndihmës për Ukrainën përmes Dhomës së Përfaqësuesve.

Në një fjalim pas fitores së tij dërrmuese në grupin parlamentar republikan në Iowa këtë javë, Trump pohoi gjithashtu se “Rusia nuk do të kishte sulmuar” nëse ai do të ishte në Shtëpinë e Bardhë, pasi ai dhe Putin “bashkohen shumë mirë”.

Duke folur në Davos në fillim të kësaj jave në Forumin Ekonomik Botëror, Zelenskyy u përpoq të largonte frikën për një rënie të fondeve ushtarake – shumica e të cilave vijnë në Ukrainë nga SHBA – nëse Trump kthehet, duke argumentuar se “një njeri nuk mund ta ndryshojë të gjithë kombin. ”


Top Channel

You may also like