Vjen sot në Tiranë Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken – Shqip

by admin
Spread the love

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken viziton sot për herë të parë Shqipërinë. Kreu i diplomacisë amerikane pritet të mbërrijë në Tiranë rreth orës 11:00 dhe do të largohet rreth orës 20:00.

Ai do të pritet në aeroportin “Nënë Tereza” nga ministri i Jashtëm, Igli Hasani.

Ndalesa e parë në kryeqytet do të jetë në ambasadën amerikane në Shqipëri, ku do të ketë një takim me punonjësit e saj për të shprehur vlerësimin për punën e bërë në forcimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

Në axhendë parashikohet një takim me Presidentin Bajram Begaj dhe më pas një ndalesë te piramida e Tiranës, ku do të takojë rreth 100 të rinj të cilët kanë pasur mundësi që nëpërmjet studimeve apo programeve të shkëmbimit të përjetojnë eksperiencën amerikane.

Rreth orës 16:00 pritet të nisë takimi me Kryeministrin Edi Rama dhe më pas edhe një konferencë e përbashkët për mediat e tyre në ambientet e kryeministrisë.

Për mbarëvajtjen e sigurisë gjatë vizitës së Blinken do të jenë të angazhuara mbi 1 mijë forca policore.

You may also like