​Vikendi sjell përballje të rivalëve në basketbollin e Kosovës

by admin
Spread the love

Xhiro e 13 në elitën e basketbollit do të sjell përballjen mes rivalëve në basketbollin kosovar, apo ndryshe mes skuadrave me traditë dhe trofe në basketbollin e Kosovës.

Ndeshja e parë e vikendit do të jetë mes Trepçës dhe Bashkimit, e cila pritet të tregojë spektakël, raporton KosovaPress.

Mitrovicasit janë në vendin e parë me dhjetë fitore e dy humbje, kurse Bashkimi ka katër fitore e tetë humbje.

Sfida e dytë e së shtunës pritet të jetë edhe më e zjarrtë mes Pejës dhe Sigal Prishtinës. Të dyja skuadrat kanë rivalitet që moti, andaj pritet që të ketë spektakël në parketin e palestrës “Karagaçi”. Verdhezinjtë kanë nëntë fitore e tri humbje, kurse prishtinasit shtatë fitore e pesë humbje.

Ndeshje po ashtu interesante pritet ndërmjet Proton Cable Prizrenit dhe Golden Eagle Yllit, që zhvillohet të dielën. Prizrenasit kanë katër fitore e tetë humbje, ndërsa therandasit shtatë fitore e pesë humbje, duke e bërë sfidën shumë të barabartë dhe të dy skuadrat luajnë për fitore për të pasur plasman sa më të mirë në renditje.

Përballja e fundit zhvillohet ndërmjet Vëllaznimit dhe Istogut. Kuqezinjtë kanë gjashtë fitore e gjashtë humbje, ndërsa istogasit kanë një fitore e 11 humbje, duke u renditur në vendin e fundit, ndërsa skuadra nga Gjakova renditet në vendin e pestë.

Java 13-Prince Caffe Superliga

E shtunë

17:00 Trepça-Bashkimi

19:00 Peja-Sigal Prishtina

E diel

17:00 Proton Cable Prizreni-Golden Eagle Ylli

19:00 Vëllaznimi-Istogu

You may also like