Superkupa e Amerikës së Jugut, Fluminense fiton për herë të parë në histori

Në ndeshjen e parë, në Ekuador, LDU, fituese e Kupës së Amerikës së Jugut, kishte fituar 1-0, ndaj në ndeshjen e kthimit në “Maracanã” pa paraqitën u nxituar.

Vetëm në pjesën e dytë Fluminense, fitues i Libertadores, arriti të imponohej dhe të përmbyste rezultatin, duke fituar 2-0, me një dopietë të John Arias.

Kolumbiani shënoi në minutën e 61-të dhe pa Fernando Diniz dhe John Kennedyn të përjashtuar, skuadra arriti jo vetëm të ruante portën, por të shënonte sërish, përmes të njëjtit Arias, nga një penallti, në të 90-ën.

Kjo është Superkupa e parë në historinë e Fluminense. Një tjetër titull i fituar me veteranë si Felipe Melo apo Marcelo, me trajnerin Fernando Diniz, që kundërshton provokimet:

“Unë mendoj se është marrëzi , mungesë respekti dhe mungesë inteligjence. Ne ishim kampionë të Libertadores me ekipin me moshën mesatare më të lartë në mesin e Libertadores, Champions League, Concacaf…Është një dhuratë për futbollin brazilian nga këta lojtarë”, përfundoi ai.