Sulmet e Ukrainës në Krime me efekte të mëdha psikologjike ndaj forcave të Moskës

by admin
Spread the love

Sulmet e Ukrainës në Krime kanë efekte të mëdha psikologjike dhe operacionale ndaj forcave të Moskës, sipas zyrtarëve perëndimorë.

Shpërthimet në bazën ajrore Saki më 9 gusht dhe sulme të tjera kanë nxjerrë jashtë veprimit më shumë se gjysmën e aeroplanëve detarë të flotës së Detit të Zi, thanë ata.

Flota ka një histori të nderuar, por ka pësuar një sërë poshtërimesh që nga fillimi i pushtimit në shkurt. Zyrtarët thanë se pengesat e kanë detyruar atë të marrë një qëndrim mbrojtës.

Në mars, anija kryesore e flotës, Moskva, u fundos nga Ukraina. Anija me raketa me 510 ekuipazhe kishte udhëhequr sulmin detar të Rusisë në Ukrainë dhe fundosja e tij ishte një goditje e madhe simbolike dhe ushtarake.

Në atë kohë, ministria ruse e mbrojtjes tha se municionet në bordin e Moskvas shpërthyen në një zjarr të pashpjegueshëm dhe anija u përmbys ndërsa po tërhiqej në port.

Në qershor, flota pësoi një siklet tjetër kur u detyrua të braktiste Ishullin e Gjarpërinjve, një kamp i vogël në veriperëndim të Detit të Zi i pushtuar nga Rusia në ditën e parë të pushtimit të saj, pasi u vu nën bombardimet e vazhdueshme ukrainase.

Javët e fundit, shtëpia e flotës në gadishullin e Krimesë, të cilën Rusia e aneksoi në vitin 2014, është sulmuar nga forcat ukrainase. Të paktën tetë aeroplanë luftarakë u shkatërruan në bombardimin e bazës ajrore Saki më 9 gusht.

Pas sulmeve, shumë pushues u panë duke ikur nga gadishulli, i cili më parë ishte i paprekur nga luftimet. Imazhet e marra nga BBC treguan radhët e trafikut në rrugët që të çojnë jashtë Krimesë tre ditë pas sulmit.


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like