Sot hidhet shorti i Ligës së Evropës

by admin
Spread the love

Shorti i raundit të 1/16-të të Ligës së Evropës 2023/24 do të zhvillohet sot në Shtëpinë e Futbollit Evropian në Nyon, Zvicër, duke nisur nga ora 12:00.

Raundi i 16-të i UEFA përmban tetë fituesit e fazës së grupeve dhe fituesit e tetë të raundit eliminues në play-off. Skuadrat që dalin nga ndeshjet e teta kalojnë në çerekfinalet e Europa League.

Në short marrin pjesë 16 skuadra. Tetë fituesit e fazës së grupeve nga faza e grupeve të Ligës së Evropës janë vendosur dhe do të përballen me fituesit e raundit eliminues në play-off.

Ndeshjet zhvillohen me sistem vajtje-ardhje. Fituesit e tetë ndeshjeve do të kalojnë në çerekfinale, me shortin për atë raund dhe gjysmëfinalet e planifikuara për në 15 mars.

Këto janë ekipet pjesëmarrëse në short:

Atalanta (Ita)

Brighton (ANG)

Leverkusen (GER)

Liverpool (ANG)

Rangers (SCO)

Slavia Praha (CZE)

Villarreal (ESP)

Ëest Ham (ANG)

AC Milan (ITA)

Benfica (POR)

Freiburg (GER)

Marseille (FRA)

Qarabağ (AZE)

Roma (ITA)

Sparta Praha (CZE)

Sporting CP (POR)

You may also like