Shuhet Presidenti i vendit të pasur arab – Shqip

by admin
Spread the love

Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Khalifa Bin Zayed Al Nahyan, ka vdekur, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve WAM. Ai ishte gjithashtu kreu i Emiratit të Abu Dhabit.

Sipas Kushtetutës, zëvendëspresidenti dhe kryeministri Sheikh Mohammed bin Rashid al-Maktoum, kreu i Dubait, do të shërbejë si president derisa këshilli federal, i cili mbledh liderët e shtatë emirateve, të mblidhet brenda 30 ditëve dhe të zgjedhë një president të ri.

Sheikh Khalifa, i lindur në vitin 1948, erdhi në pushtet në vitin 2004 në emiratin më të pasur të Abu Dhabit dhe u bë kreu i shtetit. Ai pritet të pasohet nga gjysmë vëllai i Abu Dhabit, Princi Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan.

Ai ishte sundimtari de fakto i Emirateve të Bashkuara Arabe, një aleat i ngushtë amerikan, pasi kalifi Bin Zayed Al Nahyan pësoi një goditje në tru në vitin 2014, pas së cilës ai rrallë mund të shihej në publik.

Në Emiratet e Bashkuara Arabe është shpallur zie 40-ditore. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like