Shkup, qytetarët grumbullojnë ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi (Video)

by admin
Spread the love

Qytetarët në Maqedoninë e Veriut kanë vendosur t’u ndalin në ndihmë të prekurve nga tërmeti në Turqi.
Në qendër të Shkupit dhe disa pika tjera të kryeqytetit jane ngritur tenda, per te grumbulluar ndihma per te prekurit nga termeti. Organizatoret thone se interesi i qytetareve per te ndihmuar eshte shume i madh.

Ndryshe, autoritetet në Maqedoni gjithashtu kanë njoftuar se do të bëjnë gjithçka që është në mundësi të tyre për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti në Turqi.

Theksojmë që tërmeti i ditës së hënë me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë jugore, ishte tërmeti më i fuqishëm i qarkut në më shumë se 80 vjet.

Mijëra njerëz kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë lënduar – sipas të dhënave të deritanishme.Artikulli paraprakSulmohet e punësuara në Spitalin e Kumanovës
You may also like