SHBA: Cisterna kimike goditet në brigjet e Indisë me dron nga Irani

by admin
Spread the love

Një cisternë kimike u godit nga një dron i nisur nga Irani në Oqeanin Indian të shtunën, sipas ushtrisë amerikane.

Pentagoni tha se anija “Chem Pluto” u godit 370 km nga brigjet e Indisë në orën 10:00 me kohën lokale.

Zjarri në bordin e anijes u shua dhe nuk kishte të lënduar, sipas BBC.

Irani nuk ka komentuar. Kohët e fundit ka pasur një seri sulmesh me dronë dhe raketa mbi anijet në Detin e Kuq nga rebelët Houthi të mbështetur nga Irani në Jemen.

Komanda Qendrore e SHBA (CENTCOM) tha se të shtunën “dy raketa balistike kundër anijeve Houthi sulmuan në korsitë ndërkombëtare të anijeve në Detin e Kuq Jugor nga zonat e kontrolluara nga Houthi të Jemenit. Asnjë anije nuk raportohet të jetë prekur nga raketa balistike”.

Ai gjithashtu tha se anija luftarake USS Laboon që patrullonte zonën “rrëzoi katër dronë ajrorë pa pilot nga zonat e kontrolluara nga Houthi në Jemen”.

Më vonë atë ditë, një cisternë e naftës së papërpunuar raportoi se ishte goditur nga një dron Houthi në jug të Detit të Kuq, ndërsa një cisternë tjetër nuk u dëmtua.

Rebelët, të cilët kontrollojnë pjesën më të madhe të Jemenit, pretendojnë se synojnë anijet e lidhura me Izraelin mbi luftën e vazhdueshme në Gaza.

Shumë grupe të mëdha globale të anijeve kanë pezulluar operacionet në Detin e Kuq për shkak të rritjes së rrezikut të sulmeve.

Në një deklaratë, Pentagoni tha se Chem Pluto u godit nga “një dron sulmues në drejtim nga Irani”.

Ai tha se ishte “një cisternë kimike me flamur të Liberisë, në pronësi japoneze dhe të operuar nga Hollanda”.

Më herët, firma e sigurisë detare Ambrey tha se anija ishte e lidhur me Izraelin dhe po shkonte nga Arabia Saudite në Indi.

Incidenti ndodhi 200 milje detare në jug-perëndim të qytetit të Veraval në shtetin Gujarat të Indisë, sipas Operacioneve të Tregtisë Detare të Mbretërisë së Bashkuar (UKMTO).

Goditja shkaktoi dëme strukturore në cisternë dhe uji u fut në bord.

Ambrey tha se ngjarja, e cila është e para e këtij lloji deri tani larg nga Deti i Kuq, ra në një zonë që firma e konsideronte një “zonë të rritur kërcënimi” për dronët iranianë.

Marina indiane dërgoi një avion dhe anije luftarake për të ofruar ndihmë.

Më herët të shtunën, SHBA akuzoi Iranin se ishte ” i përfshirë” në planifikimin e operacioneve kundër anijeve tregtare në Detin e Kuq.

Zëdhënësja e sigurisë kombëtare Adrienne Watson tha se ishte “në përputhje me mbështetjen materiale afatgjatë të Iranit dhe inkurajimin e veprimeve destabilizuese të Houthi-ve në rajon”.

Më vonë, një komandant i Gardës Revolucionare iraniane paralajmëroi se do të detyronte mbylljen e rrugëve ujore përveç Detit të Kuq nëse “Amerika dhe aleatët e saj vazhdojnë të kryejnë krime” në Gaza.

Gjenerali i Brigadës Mohammad Reza Naqdi tha se këto mund të përfshijnë Detin Mesdhe dhe Ngushticën e Gjibraltarit, por nuk dha  detaje se si do të ndodhte kjo.


Top Channel

You may also like