rrufetë që s’i keni parë ndonjëherë – Shqip

by admin
Spread the love
1a7253ebfd94147be1a9016b1f9dc492.jpeg

Gjatë të dielës, uragani Hilary pritet të godasë bregun perëndimor të Meksikës dhe Shteteve të Bashkuara, të cilat kërcënohen me përmbytje të paprecedentë, erëra të forta dhe reshje jashtëzakonisht të dendura.

Është një fenomen klimatik jo tipik për atë klimë. Stuhia e fundit e këtij lloji goditi Kaliforninë pak më shumë se tetë dekada më parë dhe në atë kohë vdiqën rreth 100 njerëz.

Qendra Kombëtare e Uraganeve e karakterizoi Hilary-n si një stuhi të Kategorisë 1, dhe këtë të dielë Kalifornia Jugore mund të pësojë erëra me shpejtësi 140 kilometra në orë.

“Ne kemi mobilizuar të gjitha trupat në dispozicion për t’iu përgjigjur sa më efektivisht këtij kërcënimi që historia e shtetit tonë federal nuk e mban mend,” tha Guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom, pasi shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për të fituar hapësirë ​​për të manovruar për reagime të shpejta.

“Kjo është një stuhi që i ka të gjithë përbërësit për t’u bërë fatkeqësia më e keqe natyrore që ka goditur Kaliforninë në më shumë se një dekadë,” tha Nancy Ward, drejtore e Zyrës së Menaxhimit të Emergjencave në Kaliforni.

Autoritetet aktualisht janë më të fokusuara në evakuimin e atyre qytetarëve që jetojnë në zonën e shkretëtirës në lindje të San Diego-s dhe Los Angeles-it, sepse pritet të ketë dyfishin e sasisë së reshjeve që bien në kushte normale gjatë gjithë vitit.

Konkretisht, infrastruktura atje nuk është e dizajnuar për stuhitë tropikale, prandaj reshjet e mëdha mund të shkaktojnë përrenj të mëdhenj dhe kërcënues për jetën.

Një rrethanë shtesë rënduese është fakti se këto zona janë djegur së fundmi nga zjarret, për këtë arsye toka është shumë e pjerrët dhe e ngurtë.

“Shiu, i cili në rrethana normale ndoshta do të përthithej nga toka, reflektohet në vendet e djegies si asfalti, i cili është i përshtatshëm për rrëshqitje dheu dhe përmbytje të shpejta,” shpjegoi zyra e guvernatorit të Kalifornisë për CNN.

Qytetarëve të Orange County iu dhanë thasë me rërë dhe u sugjeruan t’i përdornin për të fortifikuar pronat e tyre.

Sa dramatike është, mbështetet nga fakti se më shumë se 7,500 zjarrfikës dhe të gjithë punonjësit e urgjencës janë në terren, Marina e SHBA ka zhvendosur anijet e saj në porte më të sigurta, Los Angeles ka mbyllur të gjitha parqet publike, plazhet dhe vendpushimet, dhe koncertet e ngjarjet sportive në zonën e Kalifornisë Jugore janë anuluar.

Guvernatori paralajmëron edhe mungesë të energjisë elektrike. /tesheshi.com/

You may also like