​Romano: Rakitiq e pranoi ofertën dhe po ndërron klubin

by admin
Spread the love

Futbollisti kroat Ivan Rakitiq (35), kontrata e të cilit me Sevilla skadon pas pesë muajsh, do të transferohet në Saudi Al-Shabab në katër ditët e ardhshme, raportuan të shtunën gazetat lokale spanjolle Estadio Deportivo dhe Diario de Sevilla dhe Relevo dhe Marca.

Fabrizio Romano raporton se kroati ka pranuar ofertën e Al Shabaab saudit. Ai ka njoftuar drejtuesit dhe bashkëlojtarët se po largohet dhe tashmë duhet të kryhen vetëm formalitetet që të realizohet transferimi. Rakitiq do t’i kalojë testet mjekësore këtë fundjavë dhe do të nënshkruajë për Al Shabab të hënën.

Sevilla është në krizë këtë sezon dhe renditet e 17-ta mes 20 skuadrave të kategorisë së parë. Ka vetëm një pikë më shumë se Cadiz në zonën e rënies. Të enjten u eliminuan në çerekfinale të kupës, duke humbur 0:1 nga Atletico Madrid, ndërsa më parë kishin katër humbje radhazi në ligë.

Drejtuesit shkarkuan dy trajnerë dhe që kur Quique Sánchez Flores u ul në stol në mes të dhjetorit, Rakitiq nuk ka luajtur asnjë ndeshje të plotë. Në ndeshjen e fundit të ligës me Girona, ai qëndroi rezervë, ndërsa ndaj Atléticos hyri në lojë në minutën e 51-të.

Rakitiq u shfaq në 27 ndeshje këtë sezon, duke shënuar dy gola dhe duke regjistruar katër asistime. Ai është lojtari i dytë i Sevilla për nga numri i minutave të luajtura. Ai nuk ishte i disponueshëm për koment të shtunën.

Me gjithsej 323 ndeshje, ish-kombëtarja kroate është i huaji me më shumë paraqitje në historinë e Sevillas. Në fillim të këtij sezoni, ai tha se shpreson të vazhdojë kontratën e tij, e cila skadon më 30 qershor.

Rakitiq ka 13 vjet që jeton në Spanjë, ndërsa gruaja e tij është nga Sevilla. Gjatë karrierës së tij ai luajti për Basel, Schalke, Sevilla dhe Barcelona.

Ai i dha lamtumirën kombëtares pas kthimit në Sevilla në shtator 2020.

You may also like