REPUBLIKA ÇEKE – Babis lirohet nga akuza për mashtrim me fondet e BE-së

by admin
Spread the love

PRAGË, 9 janar /ATSH-ANSA/ – Ish-kryeministri çek, Andrej Babis u lirua nga akuza për mashtrim, sipas procedimit gjyqësor për çështjen e një resorti turistik, ku ish-kryeministri dhe kandidati presidencial kishte përdorur fondet evropiane.

Gjyqtari i Gjykata e Pragës dha sot vendimin, në fund të një procesi që filloi shtatorin e kaluar.

Babis, i cili beson se gjyqi i tij ishte i motivuar politikisht, ishte akuzuar se kishte përvetësuar dy milionë euro subvencione për të financuar ndërtimin e një kompleksi të madh që përfshinte një qendër konferencash, një kompleks hotelerie, një fermë dhe një kopsht zoologjik.

Javën e kaluar prokurori kishte kërkuar dënim me burg me kusht prej tre vjetësh dhe një gjobë prej 10 milionë korona (rreth 415 000 euro) kundrejt Babis.

Në fjalën e tij përmbyllëse, ai ka shpjeguar se resorti turistik nuk mund të shihej si një kompani e vogël ose e mesme dhe për këtë arsye nuk mund të kualifikohej për të marrë subvencione nga BE-ja./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like