Putin deklaron se nuk do të sulmojë NATO-n, por avionët F-16 të dërguar në Ukrainë do të jenë objektiva të forcave ruse – Shqip

by admin
Spread the love

Në një deklaratë të fundit, Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë të qartë se Rusia nuk ka ndërmend të ndërmarrë veprime agresive kundër asnjë shteti anëtar të NATO-s, duke përfshirë Poloninë dhe shtetet baltike.

Megjithatë, ai paralajmëroi se nëse Perëndimi vazhdon të furnizojë Ukrainën me avionë luftarakë F-16, forcat ruse do të veprojnë për t’i rrëzuar ato. Kjo vjen në një kohë kur marrëdhëniet mes Rusisë dhe Perëndimit janë në një pikë tensioni të lartë, të krahasueshme me krizën e raketave Kubane.

Putin theksoi se ndërsa avionët F-16 nuk do të ndryshojnë ekuilibrat në terren në Ukrainë, përdorimi i tyre nga vendet e treta do t’i bëjë ato objektiva legjitime të forcave ruse. Komentet e tij vijnë pas njoftimeve nga Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba se avionët pritet të mbërrijnë në Ukrainë në muajt e ardhshëm, me disa vende të NATO-s që kanë premtuar të dhurojnë F-16 dhe të ndihmojnë në trajnimin e pilotëve ukrainas.

You may also like