Pretendon se ka punuar në kushte çnjerëzore, ish-punonjësja e shtëpisë së Jeff Bezos vjen me akuza të rënda!

by admin
Spread the love

Së fundmi akuzat që një ish-shërbyese i ka bërë miliarderit të teknologjisë Jeff Bezos në një proces gjyqësor të ngritur në gjykatën e Seattle janë të rënda.

Mercedes Wedaa, e cili ka punuar për pronarin e Amazon nga viti 2019 deri në vitin 2022, ka paraqitur një ankesë për të gjitha tmerret e përjetuara në rezidencën luksoze të miliarderit. Shërbëtorja e akuzoi Bezos-in se e detyronte të punonte 10 deri në 14 orë në ditë pa pushim drekë ose pa pushim nëse familja ishte në shtëpi.

Ajo dhe anëtarët e tjerë të stafit ende ankohen se nuk lejoheshin të hynin në shtëpi, përveç pastrimit dhe për këtë arsye detyroheshin të shkonin në tualet nga dritarja e dhomës së lavanderisë. Jo vetëm kaq, Mercedes akuzoi menaxherin e stafit si “agresiv” dhe “racist” me punonjësit me origjinë hispanike, por “respektues dhe të sjellshëm” me stafin e bardhë. Përgjigje të menjëhershme pati nga avokati i pronarit të Amazon, i cili i quajti të gjitha akuzat “absurde”.

Ne i kemi hetuar akuzat dhe ato nuk kanë asnjë bazë. Wedaa fitonte mbi gjashtë zero në vit dhe ishte kujdestarja kryesore. Ajo mund të menaxhonte lirshëm pushimet e saj dhe oraret e ngrënies dhe kishte disa banja dhe dhoma në dispozicion të saj dhe pjesës tjetër të stafit. Wedaa u pushua nga puna për një rënie në performancë.

Çfarë do të bënit nëse një ditë në jetën tuaj do të ishit Jeff Bezos? Nëse ju erdhi e papritur si pyetje po ju tregojmë disa “mënyra” si miliarderi i shpenzon paratë e tij. Një vit më parë, Bezos pagoi 6.2 miliardë paund për një raketë që e çoi atë 65 milje në hapësirë.


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like