Po, ne e hoqëm qafe Soleimanin – Shqip

by admin
Spread the love

Izraeli ishte i përfshirë në vrasjen e komandantit të Gardës Revolucionare iraniane Quds, Qasem Soleimani, i cili u vra në një sulm me dron amerikan pranë Bagdadit në janar të vitit të kaluar, u citua nga mediat izraelite shefi i inteligjencës ushtarake izraelite, gjeneralmajor Tamir Hayman.

Në një intervistë, ai e përshkroi vrasjen si “të rëndësishme” gjatë mandatit të tij, raportoi gazeta izraelite Haaretz.

“Vrasja e Soleimanit është një arritje, sepse armiqtë tanë kryesorë, për mendimin tim, janë iranianët”, tha Hayman, duke shtuar se Izraeli kishte kryer disa operacione për të penguar përhapjen e armëve dhe fondeve iraniane në të gjithë rajonin.

Soleimani ishte i përfshirë në aktivitetin ushtarak iranian në shumë vende, duke përfshirë Irakun, Afganistanin dhe Kaukazin, dhe konsiderohej si një nga bashkëpunëtorët më të ngushtë të liderit suprem të Iranit Ali Khamenei, tha Haaretz.

Disa ditë pas vrasjes, NBC News raportoi se shërbimi i inteligjencës izraelite i ndihmoi Shtetet e Bashkuara të vrisnin Soleimanin.

Siç u tha, informatorët në Aeroportin Ndërkombëtar të Damaskut informuan Agjencinë Qendrore të Inteligjencës (CIA) kur avioni me të cilin ishte Soleimani u nis për në Bagdad dhe Izraeli konfirmoi se ua kishte thënë këtë amerikanëve.

Portali amerikan i lajmeve Axios raportoi së fundmi se presidenti amerikan Donald Trump i ka besuar gazetarit izraelit Barack Ravid se ndjente se Jerusalemi po e manipulonte atë dhe se ishte “shumë i zhgënjyer me Izraelin për këtë ngjarje”.

Trump tha gjithashtu se ish-kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ishte “i gatshëm të luftonte Iranin deri në ushtarin e fundit amerikan”. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like